RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Milion stacji do ładowania elektrycznych aut? Merkel wyznacza termin

Obecnie użytkownicy aut elektrycznych w Niemczech mają do dyspozycji 20 tysięcy punktów ładowania (fot. Janine Schmitz/Photothek via Getty Images)

– Do 2030 roku chcemy mieć w Niemczech milion punktów ładowania pojazdów elektrycznych – powiedziała w niedzielę kanclerz Angela Merkel. Rozbudowa tej infrastruktury ma przekonać konsumentów w Niemczech do samochodów z napędem elektrycznym.

Toyota zwiększa produkcję aut hybrydowych w Polsce

Zakłady japońskiego koncernu w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach zwiększają produkcję układów hybrydowych. W tle decyzji brexit – informuje „Puls...

zobacz więcej

Obecnie użytkownicy aut elektrycznych w Niemczech mają do dyspozycji 20 tysięcy punktów ładowania, dlatego chociaż sprzedaż takich samochodów rośnie, to nadal jest w tym kraju stosunkowo niewielka. Nie pomagają premie i ulgi podatkowe dla nabywców.

Pod koniec ubiegłego roku po niemieckich drogach jeździło 150 tysięcy samochodów elektrycznych. 83 tysiące spośród nich to pojazdy tylko na prąd, zaś pozostałe to hybrydy.

Rząd federalny zamierza to zmienić, m.in. znacznie rozbudowując infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. „Chcemy do 2030 roku stworzyć milion punktów ładowania, ale musi w tym uczestniczyć także branża motoryzacyjna” – powiedziała Angela Merkel.

Kwestia ta będzie jednym z tematów poniedziałkowego „spotkania na szczycie” w Urzędzie Kanclerskim ministrów z szefami niemieckich koncernów motoryzacyjnych, związków zawodowych i Zrzeszenia Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA).

Branża motoryzacyjna ma kluczowe znaczenie dla niemieckiej gospodarki.

źródło:

Zobacz więcej