RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

225 lat temu warszawska Praga spłynęła krwią. Wojska Suworowa wymordowały tysiące

Warszawa broniła się przed połączonymi siłami prusko-rosyjskimi (fot. portal tvp.info/Bartosz Armusiewicz)
Warszawa broniła się przed połączonymi siłami prusko-rosyjskimi (fot. portal tvp.info/Bartosz Armusiewicz)

4 listopada obchodzimy 225. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powstania kościuszkowskiego. Wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa w 1794 r. wymordowały ok. 20 tys. bezbronnej ludności cywilnej warszawskiej Pragi. Wśród zabitych byli mieszkańcy różnych narodowości, religii i wyznań.

Praga i reszta świata. Stara warszawska dzielnica dalej budzi respekt i podziw turystów

Warszawska Praga dalej budzi respekt przyjezdnych i podziw miłośników starych zabudowań. Na pewno drugiego takiego miejsca na Ziemi nie znajdziemy....

zobacz więcej

Centralne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w poniedziałek o godz. 18 mszą św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. Następnie przeniosą się pod cerkiew Św. Marii Magdaleny, gdzie stoi krzyż upamiętniający ofiary Rzezi Pragi. Tam zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.

– Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest dla nas ważną lekcją historii, która przypomina, co znaczy być częścią narodu i jaka na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność – powiedział biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że nie wolno nam zapomnieć o ludziach, których w tak bestialski sposób zamordowano na Pradze tylko za to, że przynależeli do polskiego narodu. - W większości były to kobiety, dzieci i osoby starsze, które nie brały udziały w działaniach zbrojnych - przypomniał bp Kamiński.

- Bolesne doświadczenie zawsze są zaproszeniem do przebaczenia i wezwaniem do budowania wzajemnych stosunków opartych na poszanowaniu drugiego człowieka i wzajemnej miłości, a to wymaga czasu i wysiłku – powiedział biskup.

Oblężenie Warszawy trwało jeden dzień. Rosjanom, pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa, udało się przełamać obronę Polaków i szturmem zająć Pragę. Wymordowali ok. 20 tys. ofiar. Nie była to jednak pierwsza podczas insurekcji kościuszkowskiej próba zdobycia miasta. Przez trzy miesiące - od lipca do września 1794 r. Warszawa broniła się skutecznie przed połączonymi siłami prusko-rosyjskimi. Obroną dowodził Tadeusz Kościuszko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej