RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador RP w Berlinie: Odpowiedź będzie pewnie taka, że to skrót myślowy

– Natychmiast napisaliśmy do organizatorów, informując ich o niestosowności, a wręcz o skandaliczności takiego sformułowania – powiedział ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski. Dyplomata odniósł się w ten sposób do niemieckiej ulotki zachęcającej do wzięcia udziału w obchodach związanych z rocznicą Nocy Kryształowej – pogromem niemieckich Żydów. W broszurce organizatorzy napisali, że Auschwitz-Birkenau był polskim obozem zagłady.

Niemcy znów napisali o „polskim obozie zagłady”. Interweniuje polska ambasada

Niemcy po raz kolejny użyli nieprawdziwego sformułowania „polski obóz zagłady”. Jak zapewnił rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie, nasza...

zobacz więcej

Ambasador poinformował w rozmowie z korespondentem TVP w Niemczech Cezarym Gmyzem, że w poniedziałek wystosuje oficjalne pismo do organizatorów. Wyjaśnił, że poprosi w nim, aby nieprawdziwe sformułowanie zostało sprostowane w obecności uczestników na rozpoczęciu obchodów.

– To jest dosyć osobliwe, że organizacja czy fundacja, która powinna znać historię Holokaustu i II wojny światowej, zamieszcza tego typu sformułowanie. I to mimo ciągle pojawiających się protestów naszej ambasady – powiedział dyplomata. – Odpowiedź będzie pewnie taka, że to jest skrót myślowy. Oni oczywiście wszystko wiedzą, tylko używają skrótu myślowego – dodał.

Ambasador Przyłębski przyznał, że nieprawdziwe sformułowania dotyczące niemieckich obozów koncentracyjnych pojawiają się ostatnio coraz rzadziej. Podkreślił jednocześnie, że co dwa miesiące dochodzi jednak w tej sprawie do interwencji jednego z polskich konsulatów w Niemczech.

– Pomimo istnienia wspólnych podręczników historii, mimo różnych konferencji, część społeczeństwa niemieckiego nie rozumie problemu – przyznał dyplomata.

Uroczystości związane z rocznicą Nocy Kryształowej odbędą się 9 listopada w miejscowości Connstatt. Organizatorami są liczne niemieckie partie i stowarzyszenia. Wśród nich znalazły się m.in. Antyfaszystowski Sojusz ze Stuttgartu, Komunistyczna Partia Niemiec, partia Zielonych oraz związki zawodowe.

źródło:
Zobacz więcej