Raport

#FabrykahejtuPO

Polacy pomogą Ukrainie budować system wsparcia dla żołnierzy z traumą wojenną

Do udziału w szkoleniach strona ukraińska wytypowała kilka szpitali (fot. Reuters/Gleb Garanich)

Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego pomogą Ukrainie w budowaniu systemu pomocy żołnierzom z traumą wojenną. Eksperci wyszkolą ukraiński personel i podpowiedzą, jak stworzyć modelowe rozwiązania – mówi szef kliniki leczenia stresu bojowego, pułkownik Radosław Tworus.

Weterani walk w Donbasie pójdą w Marszu przeciw kapitulacji

Ukraińcy obchodzą Dzień Obrońcy Ojczyzny. Weterani walk w Donbasie zapowiedzieli, że przejdą w pochodzie ulicami ukraińskiej stolicy w Marszu...

zobacz więcej

Pułkownik podkreślił, że celem polskich lekarzy jest zrobienie tego, w czym kilkanaście lat temu pomagali nam Amerykanie. Gdy nasi żołnierze wracali z pierwszych misji bojowych w Iraku i Afganistanie, zaczął narastać problem stresu bojowego i związanych z nim problemów zdrowotnych. Eksperci z WIM chcą się podzielić doświadczeniem z tego zakresu i przekazać Ukraińcom, jak tworzyć kompleksowy system opieki nad weteranami.

Szef Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii dodał, że WIM współpracuje z ukraińskimi lekarzami od kilku lat. Polscy eksperci zauważyli, że u naszych sąsiadów są dobre kliniki, które wspierają żołnierzy z traumą wojenną, ale brakuje systemowego podejścia do tych kwestii.

Dlatego od przyszłego roku ruszą szkolenia dla wybranych ukraińskich lekarzy i pracowników akademickich. Dziesięć osób zostanie przeszkolonych w Polsce, a potem będą swoją wiedzę przekazywać na Ukrainie.

– Mamy nadzieję, że jeśli się podzielimy naszymi doświadczeniami z Ukraińcami, to szybko stworzą u siebie system wsparcia weteranów. A u nich jest to realny problem, bo mają wojnę na terenie swojego kraju – powiedział pułkownik Radosław Tworus.

Do udziału w szkoleniach strona ukraińska wytypowała kilka szpitali. Wojskowy Instytut Medyczny wybrał między innymi Rówieński Obwodowy Szpital Weteranów Wojny. Trafiają do niego żołnierze z całej Ukrainy. Projekt szkolenia ukraińskich lekarzy nadzoruje MON, a środki na jego finansowanie przekaże MSW, w ramach projektów pomocowych.

źródło:
Zobacz więcej