RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W niedzielę sklepy będą zamknięte. Sprawdź, kiedy w listopadzie przypada niedziela handlowa

W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 24 listopada (fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)

W niedzielę, 3 listopada, sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 24 listopada.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Sprawdź, co się zmieni

W tym roku czekają nas jeszcze cztery niedziele, podczas których sklepy będą otwarte. Kolejny rok przyniesie zmiany. Prezentujemy kalendarz...

zobacz więcej

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

źródło:

Zobacz więcej