„Jeden z najkrwawszych ataków”. Prawie 50 żołnierzy zginęło w zamachu

Był to jeden z najkrwawszych ataków na armię malijską w ostatnich latach (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

Tak zwane Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie zamachu na żołnierzy w Mali. W piątkowym ataku zginęło 49 wojskowych.

Mali: turystyczny raj utracony

Leżące w północno-zachodniej Afryce Mali mogłoby być rajem dla nieco ambitniejszych turystów, którym w Afryce Subsaharyjskiej nie wystarcza...

zobacz więcej

„Żołnierze kalifatu zaatakowali jednostkę wojskową w miejscowości Indelimane, gdzie stacjonowały elementy odstępców z armii Mali” – napisali dżihadyści w mediach społecznościowych. Rząd Mali potępił zdarzenie, określając je jako atak terrorystyczny.

Był to jeden z najkrwawszych ataków na armię malijską w ostatnich latach. Wcześniej, 30 września i 1 października w podobnym atakach na południu kraju, w pobliżu granicy z Burkina Faso, zginęło 40 żołnierzy.

W marcu i kwietniu 2012 r. północne rejony Mali opanowały grupy dżihadystów związane z Al-Kaidą wykorzystując próżnię, jaka powstała po stłumieniu rebelii Tuaregów.

Dżihadyści zostali rozbici i rozproszeni w rezultacie interwencji wojskowej Francji, która trwa do dziś. Nie zostali jednak całkowicie pokonani, ich niedobitki grasują nadal.

źródło:

Zobacz więcej