RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Ambasador Izraela: Twierdzenie, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda

Najnowsze

Popularne

W Polsce istnieją przejawy antysemityzmu, ale powiedzieć, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda – podkreślił na antenie Radia Zet ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi.

Plaga antysemityzmu w Niemczech. Merkel wzywa do solidarnej walki

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do solidarnej walki z antysemityzmem. Szefowa niemieckiego rządu zaapelowała o zdecydowane działania w...

zobacz więcej

Dyplomata wskazał, że krytyka polityki Izraela i izraelskich polityków to nie jest antysemityzm. Jest nim natomiast to twierdzenie, że Żydzi są odpowiedzialni za coś, tylko dlatego, że są Żydami – wyjaśnił Ben Zvi.

– Kto mówi, że nie można krytykować polityków izraelskich? Można, ale jako polityków, a nie jako Żydów, tak samo jak można krytykować polityków Francji czy Szwecji w kwestiach międzynarodowych. To normalne. Nienormalne jest, gdy mówimy o Żydach jako narodzie w sposób negatywny – wskazał.

Pytany, czy dostrzega antysemityzm w Polsce powiedział, że zachowania antysemickie w Polsce są, tak jak i w innych krajach, czy to Europy czy w Stanach Zjednoczonych. – Ale powiedzieć, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda – podkreślił ambasador Izraela. Dodał, że jeżeli chodzi o przejawy antysemityzmu, Polska nie wyróżnia się na tle innych państw.

W sprawie restytucji mienia Ben Zvi wyjaśnił, że nie jest jego główną misją jako ambasadora w Polsce rozmawiać ciągle o majątku pożydowskim w Polsce. – W niektórych krajach Wyszehradu, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji przyjęto jakieś rozwiązania; rząd i gmina żydowska doszły tam do porozumienia. Myślę, że w końcu (także w Polsce – przyp. red.) musi się znaleźć jakieś porozumienie – stwierdził. Dodał, że dyskusja na ten temat musi odbywać się spokojnie i między ekspertami a nie mediach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej