RAPORT

Kampania 2020

Konferencja ONZ przeniesiona z Santiago do Madrytu. Greta Thunberg szuka transportu

Greta Thunberg chce przypłynąć do Hiszpanii, aby uczestniczyć w konferencji klimatycznej ONZ (fot. Getty Images/ Marc Piscotty)

Okazuje się, że podróżowałam dookoła świata w niewłaściwym kierunku. Teraz potrzebuję znaleźć sposób na przepłynięcie Atlantyku – napisała na Twitterze Greta Thunberg, 16-letnia aktywistka ekologiczna. Szwedka zamierzała uczestniczyć w konferencji klimatycznej ONZ w Santiago w Chile. Kongres został jednak oficjalnie przeniesiony do Madrytu.

Greta Thunberg w Kanadzie: Naszym głównym wrogiem nie polityk, a fizyka

Manifestacja w związku ze zmianami klimatu odbyła się w piątek w Edmonton, przed parlamentem prowincji Alberta. Jej uczestnikiem była młoda...

zobacz więcej

Szwedka w połowie sierpnia wypłynęła z portu Plymouth na południu Wielkiej Brytanii i przepłynęła przez Atlantyk, aby pod koniec miesiąca dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie jachtu oceanicznego Malizia II dotarła do Nowego Jorku, gdzie następnie uczestniczyła we wrześniowej konferencji klimatycznej ONZ.

Teraz chce wziął udział w kolejnym międzynarodowym kongresie. Zamierzała udać się do Santiago w Chile, ale decyzja Organizacji Narodów Zjednoczonych pokrzyżowała jej plany. Greta Thunberg napisała na Twitterze, że „jeśli ktoś mógłby jej pomóc znaleźć transport, to byłaby bardzo wdzięczna”.

Sekretarz Wykonawczy ONZ ds. zmian klimatycznych Patricia Espinosa napisała w oficjalnym komunikacie, że konferencja COP25 odbędzie się od 2 do 13 grudnia na terenie targów IFEMA w Madrycie.

„Bardzo mi przykro, że tym razem nie będę w stanie odwiedzić Ameryki Południowej i Środkowej. Bardzo na to czekałam. Ale nie chodzi tu o mnie, moje doświadczenia, czy gdzie chciałabym podróżować” – skomentowała Greta Thunberg.

Dodała: „Znajdujemy się w klimatycznym i ekologicznym zagrożeniu. Wysyłam moje wsparcie mieszkańcom Chile”.

Jej wpis wywołał liczne komentarze. Jeden z internautów napisał, że „ponad 100 lat temu, ludzie rozwinęli nową technologię zwaną »samolotem«”. I dodał: „Mogą cię zawieźć do Madrytu w ciągu kilku godzin. Jeśli chodziłaś do szkoły, powinnaś się tego dowiedzieć”.

Greta Thunberg wystąpiła w piątek przed mieszkańcami Los Angeles w USA. Podczas przemówienia zaznaczyła, że koszmar ostatnich pożarów w Kalifornii jest jasnym dowodem na konieczność poważnych zmian w polityce. 16-letnia Szwedka uczestniczyła tam w tzw. „młodzieżowym strajku klimatycznym”.

źródło:
Zobacz więcej