RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy budują nową elektrownię węglową. Zacznie pracować już za kilka miesięcy

Elektrownia węglowa w Boxberg w Saksonii, przy granicy z Polską (fot. Frank Bienewald/LightRocket via Getty Images)
Elektrownia węglowa w Boxberg w Saksonii, przy granicy z Polską (fot. Frank Bienewald/LightRocket via Getty Images)

Pomimo licznych ekologicznych deklaracji, Niemcy dalej stawiają na węgiel. Opalana węglem kamiennym elektrownia Datteln IV w Zagłębiu Ruhry, jedyna budowana obecnie w Niemczech siłownia tego rodzaju, zostanie częściowo przyłączona do sieci w pierwszym kwartale 2020 roku – poinformował jej inwestor, spółka energetyczna Uniper.

Niemcy udają zielonych reformatorów. Celem Berlina energetyczna dominacja w Europie [OPINIA]

Niemcom udało się przekonać świat, że są liderem zielonej transformacji, a ich gospodarka lada chwila będzie klimatycznie neutralna. Nic bardziej...

zobacz więcej

Utworzona przez niemiecki rząd komisja węglowa zaleciła, by nie rezygnować z uruchamiania „już zbudowanych, ale jeszcze niewprowadzonych do eksploatacji elektrowni” i by podejmować z ich właścicielami rozmowy na ten temat. Dyrektywa komisji odnosi się w praktyce tylko do Datteln IV.

Z wiadomości, którą Uniper umieścił w witrynie jawności niemieckiej giełdy prądu elektrycznego EEX, wynika, że pierwsze przedsięwzięcia synchronizujące nową elektrownię z siecią przesyłową zaplanowano na styczeń. Jak oświadczył rzecznik koncernu, pełne uruchomienie obiektu spodziewane jest latem – o czym już wcześniej informował branżowy serwis Energate Messenger.

Elektrownia Datteln IV ma mieć moc około 1100 megawatów. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 roku i miała się zakończyć jeszcze w roku 2011, ale udaremniły to powodowane usterkami przestoje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej