Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zakaz handlu w niedziele do zmiany? Wiceminister pracy ma pomysł

Przepisy o zakazie handlu w niedziele mogą zostać zmienione (fot. Pexels)

Od 1 stycznia 2020 r. we wszystkie niedziele, poza kilkoma wyjątkami, sklepy mają być zamknięte. W rządzie słychać jednak głosy, że ustawę trzeba będzie złagodzić, optuje za tym wiceminister Stanisław Szwed – informuje „Fakt”.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Sprawdź, co się zmieni

W tym roku czekają nas jeszcze cztery niedziele, podczas których sklepy będą otwarte. Kolejny rok przyniesie zmiany. Prezentujemy kalendarz...

zobacz więcej

– Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem – wskazał Szwed. Zwrócił uwagę, że np. w Austrii i Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach.

Minister podnosi, że przepisy musiałyby zostać także uszczelnione. Dziennik przypomina, że obecnie wystarczy, że sklep udaje placówkę pocztową (np. sprzedaje paczki), by zakaz go nie obejmował.

W ten sposób przepisy obchodzi kontrolowana przez amerykański fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners sieć sklepów Żabka, która jako jedyna sieć handlowa może być otwarta w niedzielę i stawiać za ladą pracowników. Korzysta z tego, że ma status placówki pocztowej, której zakaz nie obejmuje.

„Gazeta Wyborcza” precyzuje, że uszczelnienie miałoby sprawić, że placówką pocztową będzie tylko poczta, a sprzedawać w dni wolne od handlu mógłby nie tylko właściciel sklepu, ale również jego rodzina m.in. małżonek, dzieci czy rodzice. Do tej listy, jak informuje gazeta, dołączono by także pracujących dorywczo emerytów oraz studentów.

źródło:
Zobacz więcej