RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zmarła Izabella Galicka, historyk sztuki. „Była przyjaciółką m.in. Olszewskiego i Popiełuszki”

Zmarła dr Izabella Galicka, wybitny historyk sztuki, która odkryła jedyny w Polsce obraz El Greca. Zaledwie kilkanaście dni temu została odznaczona przez MDKiN Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. – Była jedną z najwspanialszych osób, jakie znałem – mówi w rozmowie z portalem tvp.info jej przyjaciel, korespondent TVP Cezary Gmyz, który podał informację o śmierci Galickiej.

Złoty medal Gloria Artis dla dr Izabelli Galickiej

Dr Izabella Galicka została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „Dzięki wybitnej doktor historii sztuki zostały odnalezione...

zobacz więcej

– Była jedną z najwspanialszych osób, jakie znałem. Świetny historyk sztuki, osoba, która odkryła jedyny znajdujący się w Polsce obraz El Greca i wiele innych dzieł, ale przede wszystkim dobry człowiek. Skupiała wokół siebie innych ludzi, jej mieszkanie na Żoliborzu było dla wielu prawdziwą przystanią – mówił Gmyz, który widział się z nią po raz ostatni tydzień temu.

– Była zaprzyjaźniona z Janem Olszewskim, Antonim Macierewiczem. Była wreszcie przyjaciółką ks. Jerzego Popiełuszki, jego parafianką. Zawsze działała w opozycji. Była córką Karola Mikulskiego, wybitnego psychiatry, który popełnił samobójstwo nie chcąc wydawać swoich pacjentów na śmierć, co zostało opisane w „Szpitalu przemienienia”. Iza potrafiła dzielić z innymi swoją radość. Przy swoich wielkich osiągnięciach naukowych była osobą skromną – dodał.

„Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę. (...) Wielka Dama i Wielka Patriotka” – napisał o zmarłej na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Sztuka i wspinaczka

Izabella Galicka była historykiem sztuki, alpinistką, pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki.

W 1964 r., razem z inną badaczką Hanną Sygietyńską, Galicka odkryła obraz jednego z największych malarzy w historii sztuki – El Greco. Wisiał on przez 40 lat w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim.

Od 1992 r. do dnia dzisiejszego wykładowca historii sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk. Za odkrycie obrazu El Greca wspólnie z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku br. Galicka została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „Dzięki wybitnej doktor historii sztuki zostały odnalezione i odrestaurowane wspaniałe skarby kultury, jak jedyny w Polsce obraz El Greca »Ekstaza św. Franciszka«” – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Izabella Galicka była córką prof. Karola Mikulskiego, bohatera „Szpitala przemienienia”, jednej z najlepszych książek Stanisława Lema. Prof. Mikulski sprzeciwił się rozkazowi niemieckich okupantów, żądających od szpitala psychiatrycznego w Gostyninie, listy chorych, którzy mają być przygotowani do eksterminacji. Swój sprzeciw psychiatra zamanifestował popełniając samobójstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej