„Człowiek lodu” był obieżyświatem. Przy mumii odkryto wiele gatunków roślin

Ötzi zmarł około 5 tys. lat temu (fot. Wiki 4.0/Thilo Parg)

Co najmniej 75 gatunków mszaków odkryto przy Ötzim, znalezionych w 1991 r. zmumifikowanych szczątkach ludzkich liczących ponad 5 tys. lat, zwanych też Człowiekiem Lodu. Eksperci ustalili na tej podstawie, jak wyglądało otoczenie myśliwego w prehistorycznej Europie.

Wiemy, co Człowiek Lodu zjadł przed śmiercią

Przed śmiercią Człowiek Lodu zjadł tłuste mięso koziorożca – wynika z analiz treści żołądka mumii sprzed ponad 5 tys. lat, znalezionej w Alpach.

zobacz więcej

Autorzy publikacji z pisma „PLoS ONE” zwrócili uwagę, że współcześnie w okolicy odkrycia Człowieka Lodu w Alpach Ötztalskich w Południowym Tyrolu występuje 21 gatunków mszaków (mchów i wątrobowców). W lodzie, ubraniu, na broni i w przewodzie pokarmowym mumii naukowcy odkryli jednak tysiące fragmentów mszaków, które reprezentowały co najmniej 75 gatunków.

Portal KopalniaWiedzy.pl wskazuje, że znajdują się wśród nich zarówno mchy rosnące na niższych, jak i wyżej położony piętrach gór, a także 10 gatunków wątrobowców (bardzo rzadko zachowują się one na stanowiskach archeologicznych).

Zaledwie 30 proc. zidentyfikowanych mszaków to gatunki miejscowe, reszta musiała zostać przetransportowana w przewodzie pokarmowym mumii lub na ubraniu. Naukowcy biorą też pod uwagę, że dostały się tu one z odchodami dużych roślinożernych ssaków i te odchody zamarzły przy ciele Ötziego.

Zdaniem naukowców z zespołu Jamesa Dicksona z Uniwersytetu w Glasgow, około 5 tys. lat temu liczba społeczność mszaków w Alpach była podobna do dzisiejszej. Niemiejscowe gatunki pomagają w odtworzeniu ostatniej trasy Ötziego. Kilka zidentyfikowanych gatunków mchów rośnie obecnie w położonych niżej okolicach doliny Schnalstal, co sugeruje, że tyrolski Człowiek Lodu podążał nią podczas wspinaczki. Potwierdzają to także przeprowadzone wcześniej badania pyłków.

Świetnie zachowane zwłoki Ötziego znaleźli 19 września 1991 r. na wysokości 3210 m n.p.m. niemieccy turyści – Helmut Simon i jego żona Erika. Uznali oni, że ciało należy do zmarłego tragicznie turysty. Dopiero później naukowcy ustalili, kiedy miał miejsce zgon.

Przeprowadzone analizy wykazały, że zmarły mierzył około 160 cm i ważył około 50 kg; miał 40-53 lat. Był szatynem, prawdopodobnie miał brązowe oczy, grupę krwi „0” i możliwe, że cierpiał na nietolerancję laktozy. Zmarł najpewniej w wyniku ran odniesionych w walce z innymi ludźmi, w tym od rany powstałej po ugodzeniu strzałą. Przed śmiercią zjadł tłuste mięso koziorożca.

Ötzi był ubrany w skóry, które pochodziły od niedźwiedzia, kozicy i jelenia, miał buty i skarpety splecione z miękkich traw i łyka. Posiadał plecak, torbę z kory brzozowej, kołczan w nim 14 strzał, ponad półmetrową ciupagę, nóż z krzemienia i długi niedokończony łuk.

Obecnie Ötzi znajduje się w Muzeum Archeologicznym Górnej Adygi w Bolzano we Włoszech, gdzie jest największa atrakcją.

źródło:
Zobacz więcej