Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Warszawska „Skra” zamknięta. „Obiekty stanowią zagrożenie dla życia”

Konferencja prasowa dotycząca sytuacji nieruchomości przy ul. Wawelskiej 5 (fot. PAP/Paweł Supernak)

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał we wtorek decyzję o całkowitym zamknięciu ośrodka „Skra” przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie. Dyrektor Inspektoratu Andrzej Kłosowski zaznaczył, że obiekty są w bardzo złym stanie technicznym i powodują bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.

Budowa stadionu Polonii Warszawa wstrzymana. Inwestycja była obietnicą wyborczą

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wydał komunikat, w którym podkreśla, że zawiesza prace nad modernizacją stadionu Polonii Warszawa. Na początku...

zobacz więcej

Wiceprezydent Warszawy przekonywała na czwartkowej konferencji prasowej, że proces odzyskiwania przez miasto nieruchomości przy ul. Wawelskiej trwa niemal 10 lat. – 20 listopada 2015 roku Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne wniesione przez Robotniczy Klub Sportowy Skra i sentencji wyroku wskazał: „ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych (...) obiekt, od co najmniej 20 lat nie przeszedł generalnego remontu, nie były prowadzone przeglądy roczne i pięcioletnie, nie była prowadzona księga obiektu” – mówiła Renata Kaznowska.

– Mieliśmy deklaracje, że nieruchomość zostanie wydana, podejmowaliśmy próby dojścia do porozumienia, podpisania umowy, na bazie której RKS Skra pozostałby na terenie ośrodka, ale już nie jako zarządzający tym ośrodkiem, tylko jako najemca – mówiła o działaniach miasta ws. obiektu przy ul. Wawelskiej 5.

– Te rozmowy trwały dosyć długo, były przeciągane w czasie i nie przyniosły spodziewanego efektu, dlatego w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o wydanie nieruchomości – powiedziała Kaznowska.

Dodała, że na 11 grudnia tego roku został wyznaczony termin pierwszego posiedzenia rozprawy z wniosku miasta stołecznego Warszawy.

Dzisiaj na terenie „Skry”, w warunkach dosyć trudnych, funkcjonuje OKS „Skra”, a cała reszta to hurtownie, magazyny, wulkanizator, parking, restauracja, nocny klub – wszystko, poza „Skrą” – wyliczała wiceprezydent Warszawy. – Dlatego w dniu przedwczorajszym (wtorek – red.) została wydana decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o całkowitym, kompleksowym zamknięciu ośrodka – poinformowała Kaznowska.

Artur W. kontra RKS Okęcie. Jak burmistrz Włoch chciał przejąć teren wart pół miliarda

Burmistrz dzielnicy Włochy Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówki od biznesmena Sabriego B. w zamian za przychylność burmistrza w załatwianiu...

zobacz więcej

Dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Andrzej Kłosowski zaznaczył, że obiekty są w bardzo złym stanie technicznym. Dodał, że wielokrotne kontrole to potwierdziły, a wykonana ekspertyza nie pozostawia żadnych złudzeń. – Większość tych obiektów powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam przebywających – podkreślił.

Ekspertyza ta była podstawą do wydania przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego decyzji wyłączającej z użytkowania wszystkie obiekty stadionu łącznie z infrastrukturą. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia osób tam przebywających.

Zbigniew Kostka, prezes OKS Skra Warszawa, przypomniał, że od 2012 roku na terenie Skry działają dwa kluby: RKS „Skra”, który jest właścicielem obiektu, oraz OKS „Skra”, który posiada dwie sekcje sportowe. – Łączyło nas to, że mieliśmy umowę na bezpłatne korzystanie z obiektów RKS-u Skra i to było tylko jedyne połączenie – powiedział Kostka.


Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, zaprezentował podczas konferencji zwycięski projekt konkursu architektoniczno-urbanistycznego, który został rozstrzygnięty w ubiegłym roku na koncepcję modernizacji kompleksu sportowego nieruchomości przy ul. Wawelskiej 5 i zagospodarowanie terenu Skry. Wyraził też nadzieję, że „prawdziwa lekkoatletyka wkrótce wróci na Skrę”.

źródło:

Zobacz więcej