Raport

Epidemia koronawirusa

Bierne palenie może powodować uszkodzenie wzroku u dzieci

Palenie papierosów jest czynnikiem wielu chorób (fot. Shutterstock/vchal)

Wiemy, że bierne palenie może zwiększać ryzyko poważnych chorób oczu u dorosłych. Z najnowszych badań specjalistów z Hongkongu wynika, że powoduje ono również anatomiczne uszkodzenia w gałkach ocznych małych dzieci – wykazały badania opublikowane przez „JAMA Ophthalmology”.

Zamiast drzwi – atrapy pełne papierosów. Jeden z największych przemytów roku [WIDEO]

Białoruską ciężarówkę przewożącą metalowe drzwi „na warsztat” wzięli celnicy na przejściu granicznym w Koroszczynie. Odkryli, że towar to atrapy,...

zobacz więcej

– Dorośli palący papierosy powinni pozbyć się tego nałogu choćby po to, by chronić oczy swych dzieci. Rodzice powinni też pamiętać o tym, żeby nie były one narażone na bierne palenie – przekonuje jeden z autorów badania Jason Yam z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu.

Z wcześniejszych badań było wiadomo, że u ludzi dorosłych bierne palenie może przyczynić się do rozwoju związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. W przypadku kilkuletnich zaledwie dzieci okazuje się, że może dojść do pocienienia naczyniówki w tylnej części oka, będącej największą częścią błony naczyniowej gałki ocznej.

Wykazały to badania, jakie specjaliści z uniwersyteckiego Centrum Oka w Hongkongu przeprowadzili wśród 1400 dzieci w wieku 6-8 lat, z których część była narażona na bierne palenie. Dzięki optycznej tomografii koherencyjnej zmierzono, że naczyniówka u dzieci narażonych na bierne palenie może być cieńsza o 6-8 mikrometrów.

Dr Erin Walsh z New York Eye and Ear Infirmary w Mount Sinai powiedziała Reutersowi, że zastanawiające jest, czy zmiany anatomiczne w oku dzieci są odwracalne, na przykład kiedy nie będą już narażone na bierne palenie, i czy pomocne byłoby, gdyby palący rodzice przestawili się na e-papierosy.

Zdaniem dr. Fernando Arevalo z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore, palenie papierosów jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób w tym również schorzeń oczu, szczególnie tych związanych z degeneracją naczyń krwionośnych gałki ocznej. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki, do którego może się przyczynić dym tytoniowy, powodowane jest powstawaniem dodatkowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które przerastają siatkówkę i ją uszkadzają powodując ślepnięcie.

źródło:

Zobacz więcej