RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Boliwia na skraju wojny domowej. Starcia po wygranej socjalistycznego dyktatora

Opozycja sprzeciwia się czwartej kadencji Evo Moralesa (fot. PAP/EPA/JORGE ABREGO)
Opozycja sprzeciwia się czwartej kadencji Evo Moralesa (fot. PAP/EPA/JORGE ABREGO)

Co najmniej dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w powyborczych starciach w Boliwii. Opozycja oskarża socjalistycznego prezydenta Evo Moralesa, który zapewnił sobie kolejną reelekcję, o sfałszowanie wyborów.

Socjalista wygrał pierwszą turę wyborów w Boliwii. W kraju wybuchły zamieszki

Według opublikowanych z 24-godzinnym opóźnieniem niepełnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich w Boliwii, zwyciężył w nich obecny prezydent...

zobacz więcej

Rządzący Boliwią od 2006 roku Morales otrzymał 47,1 proc. głosów, mimo to nie przeprowadzono drugiej tury wyborów, gdyż jego główny konkurent Carlos Mesa otrzymał o ponad 10 pkt proc. mniej.

Mesa, były prezydent w latach 2003-05, ogłosił, że władze sfałszowały wybory. Jego zwolennicy wyszli na ulice. W trwających od tygodni starciach zginęły co najmniej dwie osoby – co potwierdził minister spraw wewnętrznych Carlos Romero.

– W zamieszkach rannych zostało sześć osób, zaś dwie zginęły – 55-letni Mario Salvatierra oraz 41-letni Marcelo Terrazas – oświadczył Romero. Media wskazują, że ofiary poniosły śmierć podczas starć w mieście Montero leżącym we wschodniej części kraju.

Rzeczniczka praw obywatelskich Nadia Cruz poinformowała, że podczas demonstracji, które rozpoczęły się jeszcze przed wyborami, rannych zostało 139 osób. Po ogłoszeniu zwycięstwa Moralesa przeciwnicy prezydenta wznosili w wielu miejscach barykady, dochodziło też do walk ze zwolennikami przywódcy oraz funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa.

Morales ogłosił, że protesty są częścią „puczu” inspirowanego przez Mesę, który wezwał do kontynuowania strajków i demonstracji. Sam lider opozycji zapewnił, że nie chce przeprowadzić zamachu stanu, ale – przekonywał – jest gotowy „pójść do więzienia albo po prezydenturę”.

Władze w La Paz zgodziły się na audyt Organizacji Państw Amerykańskich, zrzeszającej wszystkie państwa Ameryki (poza zamorskimi terytoriami państw Europy) z siedzibą w USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej