RAPORT

Pogarda

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry nie miały prawa odmówić relokacji uchodźców

Państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat  rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)
Państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)

Najnowsze

Popularne

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej, odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji – taką opinię wydał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Co najmniej 40 proc. nieletnich migrantów w Niemczech to dorośli

Trafiający do Niemiec migranci zaniżają w dokumentach azylowych wiek, by korzystać z przywilejów, jakimi cieszą się nieletni. Przeprowadzone przez...

zobacz więcej

– Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii – oświadczyła rzeczniczka generalna TSUE Eleanor Sharpston.

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji.

Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej