Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Napoje gazowane zwiększają u kobiet ryzyko osteoporozy

Jedynie sporadyczne sięganie po napoje gazowane nie wpływa na ryzyko osteoporozy (fot. Shutterstock/AstroStar)

Kobiety po menopauzie powinny ograniczyć spożycie napojów gazowanych. Badania specjalistów amerykańskich sugerują, że napoje te mogą zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości. Pisze o tym pismo „Menopause”.

Słabe mięśnie zwiększają ryzyko zgonu

Niska masa mięśni rąk i nóg ma związek z większym ryzykiem zgonu u osób po 65. roku życia – informują naukowcy z Brazylii na łamach „Journal of...

zobacz więcej

Nie trzeba całkowicie rezygnować z napojów gazowanych, jednak można wypijać tylko niewielkie ich ilości. Kobiety w okolicach 70. roku życia, wypijające co najmniej dwie standardowe puszki tych napojów dziennie, są już zdecydowanie bardziej narażone na zrzeszotnienie kości i podatne na złamania.

Wskazują na to badania danych dotyczących ponad 70 tys. kobiet będących średnio w wieku 69 lat, jakie wraz ze swym zespołem przeprowadził dr Pedro Kremer z University of California w San Diego. Połowa z kobiet była obserwowana przez 12 lat, w tym czasie u prawie 2,6 tys. kobiet doszło do różnego typu złamań kości.

Z analiz wynika, że jedynie sporadyczne sięganie po napoje gazowane nie wpływa na ryzyko osteoporozy. Jednak starsze wiekiem kobiety wypijające tygodniowo 12–14 puszek tych napojów, wykazywały o 26 proc. większe zagrożenie tą chorobą. W przypadku kobiet, które jeszcze częściej je spożywały, wypijając ponad 14 puszek tygodniowo, ryzyko osteoporozy wzrastało o 32 proc.

Dr Kremer podkreśla, że napoje gazowane wypijane w zbyt dużych ilościach są niezależnym czynnikiem ryzyka osteoporozy, oprócz złej diety (ubogiej w produkty mleczne) oraz zbyt małej aktywności fizycznej.

Alarmująco rośnie liczba dzieci z nadwagą lub niedożywieniem [INFOGRAFIKA]

Najnowszy raport UNICEF zwraca uwagę na alarmujące problemy: niedożywienie najuboższych dzieci oraz nadwagę i otyłość spowodowaną spożywaniem...

zobacz więcej

Może ona występować nawet wtedy, gdy zażywane są leki zwiększające gęstość kość. Oznacza to, że nie należy lekceważyć żadnego czynnika zwiększającego zagrożenie tą chorobą.

– Ważne jest, żeby unikać wszelkich zachowań zwiększających ryzyko osteoporozy i złamań kości, takich jak mało aktywny tryb życia, palenie tytoniu oraz niewłaściwa dieta – przekonuje dr Kremer.

W Polsce choroba ta, nazywana „cichym złodziejem kości”, występuje u ok. 3 mln osób, tzn. u tylu osób doszło już do złamania kości, np. przedramienia, nadgarstka, kręgów kręgosłupa lub szyjki kości udowej. Jak twierdzi reumatolog z Warszawy dr Maria Rell–Bakalarska, można podejrzewać, że rozwija się ona u znacznie większej grupy 8 mln Polek i Polaków.

Według ekspertów złamanie kości świadczy już o zaawansowanej osteoporozie i jest ostatnim sygnałem, by podjąć leczenie. Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. Maciej Krawczyk uważa, że wcześniej może się ono objawiać bólami kostnymi, np. w okolicy kręgosłupa, nadgarstka, stopy lub biodra. Wtedy warto wykonać badanie densytometryczne gęstości kości (kręgosłupa i biodra).

źródło:
Zobacz więcej