Raport

Epidemia koronawirusa

Powstanie ministerstwo skarbu. Karczewski podał nazwisko jego szefa

Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin (P), szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski (L) i minister energii Krzysztof Tchórzewski (C) przed posiedzeniem rządu, 29 bm. w KPRM w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W nowym rządzie powstanie ministerstwo skarbu – poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o ustalenia, które zapadły na spotkaniu kierownictwa Zjednoczonej Prawicy. Wskazał, że kierować nim będzie Jacek Sasin, który w Trójce wypowiedział się na temat modelu zarządzania resortem skarbu państwa.

Dworczyk potwierdził, że rząd planuje utworzyć nowy resort

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk potwierdził, że rząd planuje utworzyć nowy resort gospodarczy. Jak powiedział, w Zjednoczonej Prawicy...

zobacz więcej

O tym, że struktura nowego rządu została już ustalona powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Pytany w TVN24, jaka będzie struktura nowego rządu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski odparł, że będzie ona nieznacznie zmieniona i usprawniona. Podkreślał, że nie będą to zmiany rewolucyjne.

Dopytywany, czy będzie ministerstwo skarbu i Jacek Sasin stanie na jego czele, Karczewski odpowiedział: to możemy dzisiaj powiedzieć. Podkreślił jednak, że o wszystkich zmianach w rządzie poinformuje premier Mateusz Morawiecki.

Karczewski zaprzeczył też, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zostanie wicepremierem. – Minister Ziobro nigdy nie mówił o tym, że chce być wicepremierem, nie było o tym mowy – zaznaczył.

Padło też pytanie o kształt przyszłego Senatu. Karczewski przyznał, że wszystko wskazuje na to, że będzie kandydatem PiS na marszałka Senatu. Podkreślił jednak, że nie ma pewności, iż nim zostanie.

Wicepremier Jacek Sasin w PR3 przyznał, że toczą się rozmowy z nim i innymi politykami. Nie potwierdził informacji, że w nowym rządzie miałby objąć reaktywowany resort skarbu państwa. Wypowiedział się jednak ws. modelu nadzoru nad mieniem państwowym.

– Model, który znamy, model ograniczania się do tego, żeby kontrolować, co się dzieje w spółkach Skarbu Państwa bardziej od strony formalnej niż rzeczywistej, to nie jest model dobry – powiedział szef komitetu stałego Rady Ministrów.

Witold Waszczykowski z PiS zapytany w „Kwadransie politycznym”, dlaczego wraca ministerstwo skarbu, przypomniał, że przed laty zajmowało się głównie prywatyzacją.

– Dzisiaj wydaje się, że niektóre dobra narodowe należy odzyskać. W związku z tym ministerstwo skarbu mogłoby odzyskać niektóre przedsiębiorstwa lub ważne gałęzie. Można powiedzieć – zrepolonizować bądź znacjonalizować ponownie – zauważył.

teraz odtwarzane
Waszczykowski o ministerstwie skarbu: mogłoby odzyskać niektóre przedsiębiorstwa

źródło:
Zobacz więcej