RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

ABW zatrzymała byłego urzędnika skarbówki. Za łapówkę pomagał w umorzeniu długów

Zatrzymany były urzędnik miał przyjąć łącznie 10 tys. zł łapówki (fot. Shutterstock/Monika Gruszewicz)

Agenci ABW zatrzymali byłego pracownika Urzędu Skarbowego w Będzinie. Podejrzany jest o przyjęcie łapówki za pomoc w uzyskaniu decyzji o umorzeniu egzekucji ponad 700 tys. zł.

Artur W. kontra RKS Okęcie. Jak burmistrz Włoch chciał przejąć teren wart pół miliarda

Burmistrz dzielnicy Włochy Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówki od biznesmena Sabriego B. w zamian za przychylność burmistrza w załatwianiu...

zobacz więcej

Zatrzymany jako urzędnik skarbowy miał dawać instrukcje przedsiębiorcy, który chciał uniknąć egzekucji swoich zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego. Za taką pomoc miał wymóc obietnicę łapówki w wysokości 20 tys. zł. Ostatecznie łapówkę otrzymał kilka razy, łącznie 10 tys. zł.

Sprawa jest jednym z wątków śledztwa prowadzonego wcześniej wobec Marcina K., naczelnika I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Marcin K., zatrzymany w lutym 2017 r. przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zmarł ponad dwa lata temu w areszcie na warszawskiej Białołęce.

Według śledczych pracownicy urzędu nie podejmowali ściągania należności lub symulowali działania, a przez to odwlekali wydawanie decyzji o zabezpieczeniu majątku podatników. W niektórych sprawach bez podstaw odstępowali od takich decyzji.

W urzędzie tym nierzetelnie weryfikowano nawet najbardziej podejrzane sprawy o zwrot VAT. W ciągu 12 lat dokonano tam zwrotu podatków VAT w wysokości 24 mld zł. Służby przypuszczają, że znaczna część została wyłudzona.

źródło:
Zobacz więcej