RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy średnio oszczędzają. Jak wypadamy na tle innych?

Polacy systematycznie powiększają swoje oszczędności (fot. Shutterstock/Proxima Studio)

Wśród krajów Unii Europejskiej najwięcej oszczędzają mieszkańcy Luksemburga, Niemiec i Szwecji. Na minusie jest Rumunia i Litwa.

CBOS: Polacy żyją dobrze, ale na większe zakupy muszą oszczędzać

30 proc. Polaków ocenia swoje materialne warunki życia jako dobre lub bardzo dobre – wynika z najnowszego badania CBOS. 51 proc. pytanych twierdzi,...

zobacz więcej

Dzisiaj Światowy Dzień Oszczędzania. Ustanowiono go w 1924 r. z inicjatywy przedstawicieli europejskich banków. To dobry moment, by przyjrzeć się o oszczędnościom Europejczyków i sprawdzić, jak na tym tle wypadają Polacy.

Okazuje się, że średnia stopa oszczędności w UE to 10,3 proc. Na szczycie zestawienia są mieszkańcy Luksemburga (21,4 procent), Niemiec (18,5 proc.) i Szwecji (18,0 proc.). Na minusie jest Rumunia i Litwa.

Polska jest poniżej średniej europejskiej. Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich, oszczędzanie nie jest nawykiem Polaków. Około 40 proc. z nas odkłada pieniądze, które zostają z miesięcznego budżetu lub są nieoczekiwanym zastrzykiem finansowym. Jedynie co czwarta osoba odkłada systematycznie, trzymając się narzuconych sobie reguł.

Jak zauważono w raporcie, mimo że nie oszczędzamy systematycznie, to wraz z rosnącymi dochodami Polaków rośnie nasza skłonność do odkładania. Jak wskazują dane OECD, stopa oszczędności (czyli stosunek oszczędności do dochodów) w 2017 r. wyniosła w Polsce 1,82 proc. i była najwyższą odnotowaną wartością od 2010 r. Według prognoz będzie rosnąć.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w bankowych depozytach Polacy zgromadzili 775,8 mld zł. A to nie wszystko. Część oszczędności bowiem inwestujemy np. w nieruchomości.źródło:

Zobacz więcej