RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd zawiesił lekarza za kwestionowanie konieczności szczepień

Ruch antyszczepionkowców dostał cios od sądu lekarskiego. (fot. Shutterstock/Billion Photos)
Ruch antyszczepionkowców dostał cios od sądu lekarskiego. (fot. Shutterstock/Billion Photos)

Karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok wymierzył Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi Hubertowi Czerniakowi, lekarzowi z Opoczna, który kwestionował obowiązujący kalendarz szczepień. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona będzie się od niego odwoływać.

Przychodzi lekarz do lekarza i ma problem

Szpitale coraz częściej nie płacą ubezpieczenia zdrowotnego za swoich pracowników. Tylko z tego tytułu winne są ZUS-owi 403 mln zł – pisze we...

zobacz więcej

O decyzji sądu, który wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok, poinformowała rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Justyna Kowalewska.

Sąd uznał, że obwiniony jest winny zarzucanego mu przewinienia zawodowego polegającego na szerzeniu postaw antyzdrowotnych, niezgodnych z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną. Wyrok jest nieprawomocny.

Postępowanie w sprawie Huberta Czerniaka (lekarz zgodził się na publikowanie jego danych przez media) Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi wszczął pod koniec 2016 r. po publicznych i medialnych wypowiedziach, w których kwestionował on obowiązujący kalendarz szczepień. Wypowiadał się też o szkodliwości szczepień.

Przez półtora roku prowadzone było postępowanie wyjaśniające, m.in. rzecznik kilkukrotnie przesłuchał obwinionego lekarza i powołał dwóch biegłych – specjalistę z zakresu chorób zakaźnych i w dziedzinie pediatrii. Zakończyło się ono postawieniem zarzutów dotyczących kwestionowania kalendarza szczepień i skierowaniem do Okręgowego Sądu Lekarskiego w Łodzi wniosku o ukaranie lekarza.

Na ostatniej, czwartej z kolei rozprawie łódzki sąd wydał orzeczenie. Przewodniczący składu sędziowskiego Tadeusz Wójcik podkreślił w jego uzasadnieniu, że Hubert Czerniak opierał swoje wypowiedzi i poglądy na pracach i opiniach o znikomej wartości naukowej. Ocenił też jego wystąpienia jako „wysoce szkodliwe społecznie” i „antyzdrowotne”.

Obrońca lekarza z Opoczna zaznaczył, że wyrok jest nieprawomocny i w najbliższych dwóch tygodniach obrona złoży apelację do Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Podczas rozprawy przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi poparcie dla Huberta Czerniaka demonstrowało kilkudziesięciu przedstawicieli ruchów antyszczepionkowych.

źródło:

Zobacz więcej