RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podpisano memorandum ws. współpracy portów Szczecin–Świnoujście i Rotterdam

Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Zarządu Portu Szczecin Krzysztof Urbaś oraz prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein podczas uroczystości podpisania memorandum o Porozumieniu o współpracy między Portem Szczecin-Świnoujście a Portem w Rotterdamie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W Rotterdamie podpisano memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy między portem Szczecin–Świnoujście i portem w Rotterdamie. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Gróbarczyk: Projektujemy budowę Portu Centralnego na Zatoce Gdańskiej

W przypadku portu w Gdańsku projektujemy budowę Portu Centralnego na Zatoce Gdańskiej, w Gdyni – budowę portu zewnętrznego, a w przypadku Portu...

zobacz więcej

Memorandum podpisali prezes zarządu portu Szczecin–Świnoujście Krzysztof Urbaś i prezes portu w Rotterdamie Allard Castelein; oprócz polskiego prezydenta w uroczystości uczestniczyła wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że jest to drugie – po porcie w Gdańsku – porozumienie z „największym centrum światowego handlu morskiego”.

– To porozumienie o wzajemnym inwestowaniu, o wspieraniu się w innowacjach, w rozbudowie, w unowocześnianiu portów polskich jest niezwykle dla nas ważne, dlatego że my stawiamy na to, by polska gospodarka morska, polski handel morski się rozwijał – mówił Szczerski.

Kancelaria prezydenta podkreśla, że współpraca z portem w Rotterdamie daje jego partnerom dostęp do globalnej sieci portowej, a tym samym pozwala pozyskać potencjalnych inwestorów czy nawiązać współpracę z innymi portami i firmami z tego obszaru działalności gospodarczej.

Podpisanie porozumienia – jak ocenił prezydencki minister – wpisuje się w strategię Trójmorza, „strategię używania transportu do budowania spójności Europy, ale także budowania znaczenia ekonomicznego naszego regionu”.

– Polska jest dla krajów wyszehradzkich tą opcją portową (...), jeśli będziemy potrafili zbudować dobrą infrastrukturę transportową wewnątrz naszego kraju, także żeglugi śródlądowej – oświadczył szef gabinetu prezydenta.

źródło:
Zobacz więcej