RAPORT

Tusk kontra Tusk

Biden nie otrzymał Komunii Świętej. Za popieranie aborcji

Joe Biden ma największą szansę na nominację Partii Demokratycznej (fot. FB/Joe Biden)
Joe Biden ma największą szansę na nominację Partii Demokratycznej (fot. FB/Joe Biden)

Proboszcz parafii św. Antoniego w diecezji Charleston w Karolinie Południowej nie udzielił sakramentu Komunii świętej Joe Bidenowi. Duchowny jako powód wskazał fakt, że kandydat na prezydenta USA popiera aborcję.

Priam, socjalista, gej i pani szeryf. Demokraci walczą o Biały Dom

Pomału zaczyna się rozkręcać jedna z najdłuższych kampanii politycznych na świecie – kampania przed wyborami prezydenckimi w USA. Przywódca wolnego...

zobacz więcej

Biden to były wiceprezydent USA i według wielu faworyt Partii Demokratycznej do zmierzenia się z Donaldem Trumpem w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Polityk obiecał podczas kampanii wyborczej większe wsparcie dla Planned Parenthood, jednej z największych proaborcyjnych organizacji. Zadeklarował też cofnięcie zmian wprowadzonych przez administrację Trumpa w zakresie planowania rodziny.

Postawa Bidena była przyczyną nieudzielenia mu Komunii Świętej przez Roberta E. Moreya, proboszcza parafii św. Antoniego w diecezji Charleston w Karolinie Południowej.

„Ze smutkiem musiałem w zeszłą niedzielę odmówić Komunii Świętej byłemu wiceprezydentowi Joe Bidenowi. Komunia Święta oznacza, że jesteśmy w jedności z Bogiem, ze sobą nawzajem i Kościołem. Nasze działania powinny to odzwierciedlać. Każda postać publiczna, która popiera aborcję, sytuuje się poza nauką Kościoła. Moją odpowiedzialnością jako księdza jest pełnienie obowiązków duszpasterskich wobec tych dusz, które zostały powierzone mej opiece i muszę tak postępować nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Będę pamiętał o panu Bidenie w moich modlitwach” – napisał duchowny w oświadczeniu.

Catholic News Agency przypomniała, że w 2004 roku kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, wystosował memorandum, w którym uznał nawoływanie do aborcji i eutanazji przez polityków za ich współuczestnictwo „w jawnym grzechu ciężkim”. W dokumencie przedstawionym amerykańskim hierarchom zobligowano ich, do pouczenia takiego polityka o nauce Kościoła i informowaniu, że „nie powinien przystępować do Komunii Świętej, dopóki nie zakończy obiektywnej sytuacji grzechu, oraz ostrzec go, że w innym przypadku Eucharystia zostanie mu odmówiona”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej