Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Aukcja dzieł Van Gogha i Picassa. Pieniądze trafią do dłużników właściciela

Martwa natura pędzla Pablo Picasso poszła za 2,1 mln euro (fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI)

Obrazy Vincenta van Gogha, Claude'a Moneta i Pabla Picassa sprzedano na aukcji sądowej w Mediolanie. Wystawiono łącznie 55 dzieł sztuki, należących niegdyś do właściciela firmy spożywczej Parmalat, Calisto Tanziego. Jej upadek w 2003 roku był największym bankructwem w Europie.

Obraz „Cristo deriso” - Naigrywanie poszedł za miliony euro. Przez lata wisiał w kuchni

Pochodzący z XIII wieku obraz przedstawiający jedną ze scen pasji - Naigrywanie („Cristo deriso”) - został w niedzielę sprzedany na aukcji za 24...

zobacz więcej

Tanzi został oskarżony o sprzeniewierzenie setek milionów euro oraz doprowadzenie do upadku koncernu o wartości 14 mld euro i skazany na karę więzienia. Na mocy decyzji sądu pieniądze ze zlicytowanych arcydzieł, znalezionych w kryjówkach w Szwajcarii i w garażu właściciela firmy, zostaną przekazane jego dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalat.

Kolekcja sztuki była bogatsza od niejednego muzeum – podkreślają włoskie media w relacjach z licytacji sądowej. Odnotowują, że w zbiorach Tanzi miał też dzieła Cezanne'a i Gauguina. Zaznacza się, że podczas gdy księgi rachunkowe Parmalat były sfałszowane, obrazy najsłynniejszych artystów są autentyczne.

– Nigdy we Włoszech nie widziałem wystawienia na aukcji zbioru dzieł o takim znaczeniu – przyznał dyrektor domu aukcyjnego Pietro De Bernardi. Na licytację dzieł z katalogu zatytułowanego „Odnalezione skarby” przybyła między innymi delegacja zainteresowanego dziełami muzeum van Gogha z Amsterdamu.

Martwa natura pędzla Picasso została sprzedana za 2,1 mln euro. Dwie prace Vincenta van Gogha, czyli obraz przedstawiający martwą naturę i rysunek wylicytowano za łączną sumę 1,3 mln euro. Sumę 1,5 mln osiągnął obraz „La Falaise du Petit Ailly a Varegenville” Claude'a Moneta.

źródło:

Zobacz więcej