RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Skarb Państwa i komercyjne telekomy rozważają wspólnego operatora sieci 5G

„Jest to radykalne obniżenie kosztów” (fot. REUTERS/Fabian Bimmer)

Utworzenie spółki Polskie 5G to bezpieczeństwo i obniżenie kosztów nowej sieci – uważają przedstawiciele Exatela i Ministerstwa Cyfryzacji. W poniedziałek spółka należąca do Skarbu Państwa wraz z Polskim Funduszem Rozwoju i komercyjnymi telekomami (Orange Polska, T-mobile, Polkomtel) podpisała memorandum w sprawie analizy możliwości powołania wspólnego operatora sieci piątej generacji.

NATO przyjęło wymogi ws. bezpieczeństwa 5G. USA mówią o chińskim zagrożeniu

Ministrowie obrony państw NATO przyjęli zaktualizowane wymagania dotyczące odporności cywilnej infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym 5G. USA...

zobacz więcej

Dyrektor sprzedaży w Exatel Szymon Ruman wyjaśnił, że wszystkie strony porozumienia mają czas do namysłu i oceny skutków ewentualnego powstania spółki Polskie 5G. W jego ocenie współpraca przyniosłaby wszystkim duże korzyści.

– Jest to radykalne obniżenie kosztów, gdy będziemy budowali tę sieć wspólnie, a nie tak jak jest to obecnie, czyli każdy operator osobno – powiedział Szymon Ruman. – Mamy w Polsce czerech operatorów budujących niezależne sieci, często maszty lub anteny w tych samych miejscach – nie ma to sensu. Tak więc obniżamy koszty co się przełoży na cenę dla końcowego odbiorcy, ale niebagatelne jest to, że będziemy zwiększali też bezpieczeństwo – stwierdził przedstawiciel Exatela.

Memorandum zostało podpisane w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Szef tego resortu wyjaśnił, że jest to porozumienie komercyjne, choć Exatel i PFR to podmioty kontrolowane przez państwo. Dodał, że spółka Polskie 5G będzie zarządzać siecią na częstotliwości 700 MHz.

– Mamy tutaj dwa procesy - jeden to uwolnienie tego pasma w Polsce przez cyfrową telewizję naziemną. Ten proces jest już zapoczątkowany w tym sensie, że mamy przyjęte odpowiednie przepisy – wytłumaczył Marek Zagórski.

– Drugi problem to ewentualne zakłócenia, które mogą płynąć w przypadku nieudostępnienia tej częstotliwości przez Rosję, Białoruś i inne państwa na wschodzie Polski – powiedział minister cyfryzacji. Wskazał jednak, że w ten proces jest zaangażowana również Komisja Europejska.

Wyłudzili telefony i usługi za 800 tys. zł. Usłyszeli 78 zarzutów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie telefonów komórkowych i usług telekomunikacyjnych od jednego z operatorów....

zobacz więcej

Piotr Kędzierski, dyrektor departamentu public affairs w T-Mobile Polska, powiedział, że przedsiębiorstwo chce ocenić pomysł utworzenia spółki Polskie 5G pod kątem technicznym, prawnym i organizacyjnym. – Jak twórcy memorandum wspominają, jest to pomysł niespotykany na światową skalę, więc tym bardziej wymaga szczegółowego namysłu. Daliśmy sobie czas do końca tego roku. Spróbujemy rozebrać go na części pierwsze, czy jest on wykonalny, a potem zastanowimy się nad kolejnymi krokami – poinformował reprezentant T-Mobile.

Do memorandum za kilka dni ma również dołączyć czwarty operator komórkowy w Polsce - spółka P4, po zatwierdzeniu ostatecznych zgód korporacyjnych. Dokument, podobnie jak sama technologia 5G, są szeroko omawiane podczas trwającego w Katowicach V Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2019.

Sieć 5G charakteryzuje się szybszym, stabilniejszym i działającym z mniejszym opóźnieniem połączeniem z mobilnym internetem, niż obecnie wykorzystywany standard 4G. Technologia umożliwia też obsłużenie przez stacje bazowe znacznie większej liczby urządzeń. Dzięki temu 5G będzie mogło być wykorzystane na przykład w medycynie do przeprowadzenia operacji na odległość, czy budowie pojazdów autonomicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji zakłada uruchomienie sieci 5G w 2020 roku w co najmniej jednym dużym mieście. Z kolei w 2025 roku resort planuje poszerzyć jej zasięg o wszystkie największe aglomeracje i główne szlaki komunikacyjne.

źródło:
Zobacz więcej