RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aukcyjny rekord w polskiej sztuce pobity. Dzieło należało wcześniej do Robina Williamsa

Rzeźba „Caminando” w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie (fot. PAP/Mateusz Marek)

Tajemnicza instalacja „Caminando” polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz została sprzedana na warszawskiej aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” za ponad 8 mln zł, co stanowi rekord na polskim rynku sztuki. W przeszłości dzieło należało do amerykańskiego aktora Robina Williamsa i jego żony.

Obraz „Cristo deriso” - Naigrywanie poszedł za miliony euro. Przez lata wisiał w kuchni

Pochodzący z XIII wieku obraz przedstawiający jedną ze scen pasji - Naigrywanie („Cristo deriso”) - został w niedzielę sprzedany na aukcji za 24...

zobacz więcej

Wylicytowane na aukcji w DESA Unicum dzieło Abakanowicz pobiło rekord należący do Wojciecha Fangora, którego grupa pięciu prac została sprzedana w ubiegłym roku za ponad 7 mln 11 tys. zł.

– „Caminando” to grupa dwudziestu rzeźb, tzw. figur kroczących, które Magdalena Abakanowicz wykonała na przełomie 1998 i 1999 r. Rzeźby z brązu powstały w odlewni w Bolonii pod okiem artystki. Następnie trafiły na targi sztuki w Bazylei w 1999 r., a potem zostały wysłane do Marlborough Gallery w Nowym Jorku. Tam sprzedano je od ręki – opowiada Agata Matusielańska, ekspert sztuki współczesnej.

Rzeźby kupił wtedy Robin Williams z żoną Marshą. – Marsha zajmowała się tkaniną podczas swoich studiów na Akademii Sztuk Pięknych i właśnie tam usłyszała o Abakanowicz. Do 2018 r. rzeźby te stały w posiadłości Williamsów, potem trafiły do rąk prywatnego kolekcjonera, który obecnie wystawił je na warszawską aukcję – wyjaśniła Matusielańska.

Jak podkreśliła ekspertka, pozycja Magdaleny Abakanowicz na światowym rynku sztuki jest bardzo silna. W 2020 roku w londyńskiej Tate Modern, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji sztuki, odbędzie się wystawa poświęcona w całości twórczości polskiej rzeźbiarki.

Prace Abakanowicz znajdują się w zbiorach ponad 70 muzeów, w tym Georges Pompidou Centre w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto. Artystka zmarła w Warszawie w 2017 roku.

źródło:

Zobacz więcej