RAPORT

Pogarda

Trump: Siły USA zabiły prawdopodobnego następcę Bagdadiego

Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al–Kaidy w Iraku (fot. PAP/EPA/YAHYA NEMAH)
Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al–Kaidy w Iraku (fot. PAP/EPA/YAHYA NEMAH)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że amerykańscy żołnierze zabili prawdopodobnego zastępcę przywódcy tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al–Bagdadiego, który zginął w weekend podczas operacji sił USA w Syrii.

Baghdadi skończył jak Bin Laden. „Zwłoki zostały potraktowane w odpowiedni sposób”

Zwłoki przywódcy dżihadystycznego Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Baghdadiego, który zginął podczas operacji sił specjalnych USA w Syrii, zostały...

zobacz więcej

– Właśnie potwierdzono, że pierwszy zastępca Abu Bakra al–Bagdadiego został zlikwidowany przez amerykańskich żołnierzy – napisał na Twitterze amerykański prezydent. – Najprawdopodobniej przejąłby przywództwo, teraz też jest martwy – dodał szef państwa.

Trump nie podał nazwiska ani okoliczności śmierci kolejnego dżihadysty. Agencja Reutera zauważa jednak, że w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu potwierdził, iż w innej niż Bagdadi operacji zabity został Abu al–Hasan al–Muhadżir – rzecznik IS, pełniący ważną rolę w strukturach tej dżihadystycznej organizacji.

W niedzielę o śmierci Muhadżira poinformował dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), na których czele stoją Kurdowie, Mazlum Abdi. Napisał na Twitterze, że rzecznik IS został „wzięty na cel” w miejscowości Ajn al–Bajda, w północnej części prowincji Aleppo (północny zachód kraju).

Dowódca SDF podał ponadto, że akcja, w której zginął Muhadżir, była „kontynuacją poprzedniej operacji”, która doprowadziła do śmierci Bagdadiego. Abdi określił rzecznika IS jako „prawą rękę” Bagdadiego. Z kolei kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które stanowią trzon SDF, poinformowały, że Muhadżir został zabity we wspólnym ataku kurdyjskich i amerykańskich sił.

Również w niedzielę Trump poinformował o śmierci przywódcy IS. Bagdadi – jak mówił – wysadził się w powietrze podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno–zachodniej Syrii, gdy zorientował się, że nie zdoła umknąć amerykańskim żołnierzom.

Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al–Kaidy w Iraku. W szczytowym okresie kontrolowała ona tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar–Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Bagdadi stał się uciekinierem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej