RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To najnowocześniejszy szpital w Polsce. Uroczyste otwarcie

Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób (fot. 	PAP/Jacek Bednarczyk)
Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została uroczyście otwarta. To najnowocześniejsza i największa placówka medyczna w Polsce i tej części Europy oraz jedna z najnowocześniejszych i największych w Europie. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mld zł.

Walka w obronie szpitala

zobacz więcej

Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski ujawnił, że roczny budżet wynosi 1 mld zł. Na jedną zmianę w ciągu dnia pracować będzie ok. 2 tys. osób z 1 tys. pacjentów. Na 16 ha powstało 10 budynków medycznych, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny. Składa się on z 24 sal, w tym dwóch hybrydowych i transplantacyjnych. Na terenie szpitala jest 1,2 tys. miejsc parkingowych, lądowisko.

Pierwszy etap przeprowadzki szpitalnych oddziałów ruszy w II połowie listopada, drugi etap jest planowany na I połowę 2020 r. Jako pierwsze ze starej siedziby przy ul. Kopernika w centrum miasta do nowej – przy ul. Jakubowskiego w Krakowie Prokocimiu przeniosą się oddziały nie powiązane bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, m.in. kardiologia, endokrynologia, nefrologia, chirurgia, reumatologia, diabetologia.

– Przed nami najtrudniejszy etap inwestycji – 18, 19, 20 listopada planujemy przenosić pierwsze kliniki. Będzie to duże przedsięwzięcie, bardzo się do niego przygotowujemy – podkreślił dyrektor.

Przenoszeni będą wszyscy pacjenci, którzy w momencie przeprowadzki będą w szpitalu – pacjenci leżący będą przewożeni, pod opieką personelu medycznego, ambulansami; a pacjenci chodzący – specjalistycznymi busami.

Na kilka dni przed przenosinami poszczególne oddziały ograniczą przyjęcia planowe. Przenosiny trwać będą kilka dni, odbywać się mają w połowie dnia – pierwsza zmiana na ul. Kopernika przygotuje pacjentów, a druga zmiana przyjmie ich już na ul. Jakubowskiego.

Działać jak w sytuacji pożaru. Sprawdź, jak rozpoznać udar mózgu

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Co roku zabija on ok. 30 tys. Polaków. Udar to pierwsza przyczyna niepełnosprawności i druga...

zobacz więcej

Działy m.in.: Położnictwa i Perinatologii, Neonatologii, Psychiatrii, Dermatologii czy Medycyny Paliatywnej i Geriatrii – zostaną w starych siedzibach, do Prokocimia przeniesione zostaną najwcześniej w 2021 r.

– Niektórzy zastanawiali się, czy ta inwestycja ma sens, mówiono, że ul. Kopernika jest w centrum miasta, a nowa siedziba będzie na obrzeżach. My jednak skupiamy się na przyszłości, tak jak młode pokolenie. Przyszłość to stworzenie w uniwersytecie szpitala uniwersyteckiego godnego XXI wieku – mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Wojciech Nowak.

Jak zwrócił uwagę prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, olbrzymią wartością szpitala jest to, że nowoczesne oddziały będą w jednym miejscu, a chorzy nie będą musieli przemieszczać się z budynku do budynku.

Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób. W 2018 r. hospitalizowano tam ponad 80 tys. osób, udzielono ponad pół miliona porad ambulatoryjnych.

Realizacja inwestycji w Prokocimiu trwała cztery lata. Pierwszy rok zajęło przygotowanie projektu, kolejne trzy – budowa. Jej koszt to ponad 1,2 mld zł, z czego 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 255 mln zł z regionalnego programu operacyjnego woj. małopolskiego, a reszta to własne pieniądze Collegium Medicum UJ i szpitala.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej