Niemiecka kolej zapomniała cofnąć zegary przy zmianie czasu

Pasażerowie na dworcu w Monachium byli zdezorientowani (fot. Wiki 4.0/Amrei-Marie)

W nocy z soboty na niedzielę czas zmienił się z letniego na zimowy, ale nie wszyscy o tym pamiętali. Niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn zapomniał przestawić zegary, co kompletnie zdezorientowało pasażerów na dworcu w Monachium.

17 pociągów zatrzyma się na godzinę w związku ze zmianą czasu

17 pociągów PKP Intercity zatrzyma się w nocy na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy...

zobacz więcej

W niedzielę wczesnym rankiem zegary w krajach europejskich zostały przesunięte o jedną godzinę do tyłu – z godz. 3 na 2. Przez pół roku będzie obowiązywał czas zimowy. Przewoźnik DB zapomniał jednak przestawić zegary na głównym dworcu w Monachium, co spowodowało spore zamieszanie wśród podróżnych – informuje niemiecki portal internetowy Der Westen.

Wcześniej Deutsche Bahn zapewniała, że zmiana czasu nie będzie żadnym problemem, podkreślając, że stało się to już „rutynowym” zadaniem dla firmy – zwraca uwagę Deutsche Welle. Operator przekazał, że w całych Niemczech przestawionych zostanie około 120 tys. zegarów na dworcach kolejowych, w biurach, automatach biletowych oraz systemach informacyjnych i bezpieczeństwa. Deutsche Bahn zapewniła, że pociągi będą kursowały punktualnie.

Nie wszędzie jednak zmiana czasu nastąpiła płynnie. Na głównym dworcu w Monachium rozkłady jazdy wskazywały, że każdy pociąg był spóźniony co najmniej o godzinę. „Uwaga, niektóre zegary stacji nie zostały dostosowane do zmiany czasu” – brzmiał napis na elektronicznych rozkładach jazdy na monitorach.

Europejczycy od dziesięcioleci dwa razy w roku przestawiają zegary. Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy ma pozwalać na jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Krytycy zwracają uwagę, że zmiana czasu jest już przestarzała w dobie nowoczesnych, wydajnych i energooszczędnych technologii, jak np. oświetlenie LED. Część ekspertów twierdzi też, że przestawianie zegarów dwa razy w roku ma negatywny wpływ na organizm człowieka, powodując m.in. problemy ze snem czy zmniejszoną koncentrację.

źródło:
Zobacz więcej