RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Baghdadi skończył jak Bin Laden. „Zwłoki zostały potraktowane w odpowiedni sposób”

Abu Bakr al-Baghdadi ogłosił się kalifem (fot. PAP/EPA/ISLAMIC STATE VIDEO / HANDOUT)

Zwłoki przywódcy dżihadystycznego Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Baghdadiego, który zginął podczas operacji sił specjalnych USA w Syrii, zostały pochowane w morzu. Informację taką przekazali anonimowi przedstawiciele administracji Donalda Trumpa.

Pentagon: Podczas akcji przeciw al-Baghdadiemu schwytaliśmy dwóch jeńców

Podczas operacji, w której zginął przywódca państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi, wojska amerykańskie schwytały dwóch jeńców. Poinformował o...

zobacz więcej

Szef Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Mark Milley ograniczył się do stwierdzenia, że zwłoki Baghdadiego „zostały potraktowane w odpowiedni sposób, zgodnie z naszą standardową procedurą operacyjną i prawem konfliktu zbrojnego”.

Według wspomnianych źródeł Baghdadi miał zostać pochowany w morzu, po wykonaniu wymaganych przez religię islamską czynności, podobnie jak przywódca al-Kaidy Osama bin Laden w 2011 r., który został zabity przez komandosów USA podczas ataku na jego kryjówkę w Pakistanie.

Pochówek w morzu ma zapobiec temu aby grób terrorystów nie stał się celem pielgrzymek ich zwolenników.

Al-Baghdadi, który w szczytowym okresie istnienia Państwa Islamskiego kierował terrorem na znacznej części terytoriów Iraku i Syrii, był na celowniku służb specjalnych USA i innych krajów przez wiele lat.

Według Milleya ostatnio Waszyngton otrzymał informacje, że Baghdadi ukrywa się on w jednym z domów w rejonie Idlib, w północno zachodniej Syrii. Podczas akcji sił specjalnych USA schronił się wraz z trójką dzieci w podziemnym tunelu, gdzie zdetonował pas z ładunkami wybuchowymi. – Jego szczątki zostały przewiezione w bezpieczne miejsce aby potwierdzić tożsamość za pomocą analizy DNA – powiedział generał.

W poniedziałek prezydent Trump poinformował, że rozważa ujawnienie fragmentów nagrania wideo z operacji komandosów. Na razie nie wiadomo kiedy i które fragmenty operacji zostaną pokazane opinii publicznej.

źródło:
Zobacz więcej