RAPORT

Kampania 2020

Plaga antysemityzmu w Niemczech. Merkel wzywa do solidarnej walki

Kanclerz Angela Merkel otrzymała Nagrodę Theodora Herzla (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do solidarnej walki z antysemityzmem. Szefowa niemieckiego rządu zaapelowała o zdecydowane działania w Monachium podczas uroczystości wręczenia jej Nagrody Theodora Herzla, przyznawanej przez Światowy Kongres Żydów (WJC).

Żydzi w Niemczech boją się o swoje życie. „Nie mamy tutaj żadnych zabezpieczeń”

Po zabójstwie dwóch osób przed synagogą w Halle, społeczność żydowska we wschodnoniemieckim Dessau obawia się o swoje bezpieczeństwo....

zobacz więcej

Antysemityzm uderza „we wszystko, co stanowi spoiwo” Niemiec, i to nie dopiero za pośrednictwem aktów przemocy, „lecz znacznie wcześniej, w subtelniejszy sposób” – mówiła Merkel w wystąpieniu podczas uroczystości wręczenia nagrody.

– Należy występować przeciwko antysemityzmowi, niezależnie od tego, czy jest umotywowany prawicowym ekstremizmem czy islamizmem. Żydowskie dziedzictwo jest częścią niemieckiej tożsamości, a bezpieczeństwo Izraela – niemiecką racją stanu – zadeklarowała chadecka polityk, dodając, że zamach na synagogę w Halle 9 października „głęboko zawstydza Niemcy”, ale też przejawy „zwykłego chamstwa na ulicy” wymierzone przeciwko Żydom są nie do zaakceptowania.

Kanclerz oznajmiła, że przyjmuje nagrodę jako znak zaufania ze strony społeczności żydowskiej w Niemczech.

Wygłaszający laudację przewodniczący WJC Ronald Lauder alarmował, że 75 lat po Auschwitz stara nienawiść do Żydów ponownie podnosi głowę. – Musimy przeciwstawiać się antysemityzmowi, rasizmowi, islamofobii, ksenofobii i homofobii – apelował Lauder, nazywając Merkel „bastionem”, który „broni cywilizacji”.

– Dla dobra Niemiec, Europy i Zachodu życzę pani długiej kadencji. A kiedy jest pani czasem zmęczona, proszę pamiętać, że pani potrzebujemy – mówił. Wezwał też wszystkie partie do wykluczania antysemitów ze swoich szeregów.

Światowy Kongres Żydów reprezentuje żydowskie gminy wyznaniowe i organizacje w około stu krajach. Nagroda Theodora Herzla jest przyznawana osobom, które „działają na rzecz bezpiecznego i tolerancyjnego świata dla narodu żydowskiego”. Wśród wcześniejszych jej laureatów znaleźli się m.in. były prezydent USA Ronald Reagan, były prezydent Izraela Szimon Peres, czy niemiecki wydawca Axel Springer.

źródło:

Zobacz więcej