Raport

Epidemia koronawirusa

Pentagon: Podczas akcji przeciw al-Baghdadiemu schwytaliśmy dwóch jeńców

W szczytowym okresie Państwo Islamskie kontrolowało tereny od północy Syrii po Bagdad. (fot. Sebastian Backhaus/NurPhoto/Getty Images)

Podczas operacji, w której zginął przywódca państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi, wojska amerykańskie schwytały dwóch jeńców. Poinformował o tym przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów wojsk USA Mark A. Milley.

Jak Bin Laden? Spekulacje, co stanie się z ciałem Al-Baghdadiego

Szczątki przywódcy Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Baghdadiego mogą zostać wyrzucone do morza – podała w niedzielę wieczorem czasu lokalnego...

zobacz więcej

Milley odniósł się również do wypowiedzi Donalda Trumpa, który poinformował, że rozważa ujawnienie fragmentów nagrania wideo z operacji komandosów.

– Mamy zdjęcia i nagrania wideo. Nie byliśmy przygotowani do ich ujawnienia – wyjaśnił Milley. Według niego upublicznienie materiałów wymagałoby uprzedniego ich odtajnienia.

Przywódca Państwa Islamskiego zginął w nocy z soboty na niedzielę. Baghdadi kierował islamistyczną organizacją od 2010 r., kiedy IS było jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. W szczytowym okresie Państwo Islamskie kontrolowało tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu.

O przebiegu akcji na bieżąco informowany był prezydent Trump. Obserwował on obrazy z dronów znajdujących się w rejonie posiadłości, w której mieszkał al-Baghdadi.

Nie jest jasne, czy prezydentowi pokazano później nagrania z kamer na hełmach komandosów. Donald Trump powiedział jednak później, że to, co mu pokazywano, oglądało się jak film. Prezydent USA ze szczegółami opisywał zachowanie al-Baghdadiego.

Mówił, że przywódca Państwa Islamskiego „skomlał, płakał i krzyczał”, zanim zdetonował kamizelkę z ładunkiem wybuchowym. – Być może opublikujemy pewne fragmenty nagrań. Rozważam to – powiedział amerykański prezydent, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

źródło:
Zobacz więcej