Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Katowice przeznaczą w przyszłym roku ponad 12 mln zł na infrastrukturę rowerową

W ostatnich 4 latach w mieście powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura)

Ponad 12 mln zł przeznaczy w 2020 r. samorząd Katowic na infrastrukturę rowerową – poinformowali miejscowi samorządowcy. Według zapowiedzi powinno to umożliwić budowę kilkunastu kilometrów kolejnych dróg rowerowych.

Zbierają stare rowery, by uruchomić darmową wypożyczalnię

zobacz więcej

Samorządowcy zaznaczyli, że w tym roku około 11,5 mln zł skierowano na inwestycje dotyczące około 14 km dróg rowerowych. Władze Katowic zorganizowały konferencję prasową w związku z przekazaniem dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych z tego miasta rowerów w ramach akcji bielskiej Fundacji Ekologicznej „Arka” pod nazwą „Rower pomaga”.

Podczas konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa deklarował, że tamtejszy samorząd stara się, aby miasto rozwijało transport rowerowy, tworząc możliwości korzystania z roweru jako zdrowego i bezpiecznego środka komunikacji i rekreacji.

W tym kontekście Krupa wskazał m.in., że tamtejsza sieć wypożyczalni rowerów miejskich w ciągu roku rozrosła się z 57 stacji do 75 stacji (łącznie z 640 rowerami).

Docelowo system ten ma liczyć 150 stacji. W przyszłym roku powstanie m.in. pięć wypożyczalni wybranych głosami mieszkańców w głosowaniu budżetu obywatelskiego.

W tym roku system roweru miejskiego ruszył na początku kwietnia i będzie działał do 1 listopada. W tym czasie zarejestrowało się w nim ponad 21 tys. nowych użytkowników (na koniec zeszłego roku było ich ok. 40 tys.), a rowery wypożyczano ponad 250 tys. razy.

Hulajnogi elektryczne jak rowery. Minister zapowiada nowe przepisy

Przepisy, które mają uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną...

zobacz więcej

Prezydent Katowic zaznaczył też, że w ostatnich czterech latach w mieście powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zmodernizowano.

Jedna z trwających inwestycji dotyczy odcinka wzdłuż ul. Armii Krajowej: od ul. Bażantów do ul. Pijarskiej. Inna odcinka wzdłuż ul. Boya-Żeleńskiego. Ich łączny koszt to ponad 1,6 mln zł. Mają zostać ukończone do końca listopada.

– W trakcie realizacji jest obecnie również połączenie ul. Medyków z rondem Huchrackiego o długości 2,7 km, a także droga rowerowa między centrami przesiadkowymi Ligota oraz Brynów o długości 670 metrów – zaznaczył naczelnik wydziału transportu katowickiego urzędu miasta Bogusław Lowak.

W tym roku ukończono już na Osiedlu Witosa połączenie ul. Rataja z trasą rowerową nr 103 za ponad 850 tys. zł. Trwa przetarg na drogę łączące ul. Medyków i centrum przesiadkowe Ligota (ponad 1,5 km). Wkrótce ma też ruszyć przetarg na drogę rowerową wzdłuż ul. Lotnisko - łączącą ul. Francuską z ul. Pułaskiego.

Lowak przypomniał, że w Katowicach funkcjonuje program budżetowy wynikający z polityki rowerowej miasta pod nazwą Katowicka Infrastruktura Rowerowa.

– W tym roku wydatkujemy środki w granicach ok. 11,5 mln zł. Na drugi planujemy już ponad 12 mln zł - także kolejnych kilkanaście kilometrów dróg rowerowych planujemy w przyszłym roku realizować – wskazał Lowak.

Katowice: Trwa piknik wojskowy „Wierni Polsce”

Ulicami Katowic przeszła wielka defilada. Teraz w okolicach „Spodka” można spotkać żołnierzy, zobaczyć sprzęt oraz spróbować słynnej wojskowej...

zobacz więcej

Nawiązując do tytułu Rowerowej Stolicy Polski, otrzymanego przez stolicę woj. śląskiego w akcji Arki „Rower pomaga”, przedstawiciele samorządu Katowic i fundacji przypominali, że jej celem jest zachęcenie Polaków do jazdy jednośladem, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie za każdy milion kilometrów dzieci otrzymują rower.

Jak sygnalizowali już w ostatni czwartek przedstawiciele Arki, tegoroczna edycja okazała się rekordowa, ponieważ zarejestrowani uczestnicy przejechali w jej ramach ponad 62 mln km. Do dzieci z placówek opiekuńczych i świetlic środowiskowych m.in. w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Kętach, Oświęcimiu i w Pszczynie trafią dzięki temu 63 rowery.

Tytuł Rowerowej Stolicy Polski wywalczyli dla Katowic mieszkańcy tego miasta, ponieważ mieli oni największy udział w tegorocznym wyniku, przejeżdżając w ramach akcji ponad 1,3 mln km.

Rowery będące efektem ich zaangażowania otrzymali przedstawiciele katowickiego Domu Dziecka Tęcza i Domu Aniołów Stróżów.

źródło:
Zobacz więcej