RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jedno z większych miast w Polsce się wyludnia. W ciągu 20 lat wyjechało 35 tys. mieszkańców

Problem wyludniania ma nie tylko Radom, ale i inne miasta podobnej wielkości (fot. Shutterstock/PLRANG ART Artur Furmanek)

W ciągu ostatnich 20 lat liczba mieszkańców Radomia zmniejszyła się o prawie 35 tys. – donosi portal echodnia.eu. Radom, tak jak inne miasta o podobnej wielkości, nie przyciąga nowych mieszkańców.

Rzymianie uciekają z miasta. Ich mieszkania wynajmują turyści

Degradacja Rzymu sprawia, że mieszkańcy włoskiej stolicy uciekają z miasta – alarmuje dziennik „L'Osservatore Romano”. Watykańska gazeta ostrzega,...

zobacz więcej

Jeszcze w 1999 r. Radom zamieszkiwało nieco ponad 232 tys. mieszkańców. Pięć lat później zameldowanych było ich mniej o prawie 4 tys. Pod koniec zeszłego roku miasto zamieszkiwało nieco ponad 200 tys., a w październiku 2019 r. – 197 173 mieszkańców.

Urząd Miasta w Radomiu przekonuje, że liczba zameldowanych mieszkańców może się różnić od tych rzeczywistych. Jak podkreśla, „ wiele osób w Radomiu mieszka, ale nie melduje się. To są przyjezdni, wędrujący za pracą, także uciekinierzy od płacenia alimentów”.

Podobny do Radomia problem mają również inne miasta podobnej wielkości.

Jak podkreślił socjolog Tomasz Pysiak, tylko duże aglomeracje, jak Trójmiasto, stolica lub Wrocław, wciąż przyciągają do siebie mieszkańców.

Zauważył również, że nie tylko stolica przyciąga mieszkańców Radomia, ale także okoliczne małe miejscowości.

– Tam widać, jak powstają nowe domy. To głownie budują się mieszkańcy Radomia. Taki trend daje się zauważać na całym świecie – rozbudowują się przedmieścia – mówi Tomasz Pysiak.

źródło:
Zobacz więcej