RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy w białoruskiej elektrowni

Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą  (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)
Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 mln tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.

Elektrownia jądrowa już za dekadę? Najbogatszy Polak angażuje się w nowoczesną technologię

Firma GE Hitachi Nuclear Energy poinformowała o podpisaniu porozumienia z grupą Synthos, kontrolowaną przez najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa....

zobacz więcej

Jak wskazuje w komunikacie resort zdrowia, oferty przetargowe można składać do 2 grudnia. Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć tabletki jodu w ciągu 180 dni od podpisania umowy.

Zakup tabletek to jedno z planowanych działań litewskiego rządu na wypadek awarii w Ostrowcu. Zatwierdzony plan zakłada m.in. ewakuację 6 tys. mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego w strefie najbardziej zagrożonej o promieniu 30 km od elektrowni i działania zapobiegawcze w strefie o promieniu 100 km.

Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą według rosyjskiego projektu AES-2006.Elektrownia będzie składać się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 megawatów.

Jak poinformowała w niedzielę agencja BNS, paliwo jądrowe do pierwszego reaktora może być dostarczone już w listopadzie, a reaktor ma być włączony miesiąc później.

Nieznana prawda o Czarnobylu. Ludzie musieli podpisać klauzulę milczenia

Jeszcze przed awarią elektrowni w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 r. doszło tam do bardzo groźnego incydentu, który ukryło KGB. Otóż cztery lata...

zobacz więcej

Litwa oskarża Mińsk, że elektrownia jest budowana z pominięciem międzynarodowych zobowiązań, dotyczących bezpieczeństwa.

Umową międzynarodową o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym jest konwencja Espoo. Sygnatariusze zobowiązali się do oceny wpływu na środowisko na wczesnych etapach planowania projektu, do wzajemnego informowania się i konsultowania wszystkich głównych projektów, które mogą znacząco wpłynąć na środowisko.

Na początku roku obradująca w Genewie komisja ds. realizacji konwencji z Espoo stwierdziła, że rozpoczynając budowę elektrowni, Białoruś nie udostępniła wystarczających informacji, uzasadniających wybór Ostrowca jako miejsca budowy elektrowni atomowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej