Obraz „Cristo deriso” - Naigrywanie poszedł za miliony euro. Przez lata wisiał w kuchni

Organizatorzy aukcji zapowiedzieli, że większość kwoty uzyskanej ze sprzedaży trafi do kobiety, w której domu wisiał obraz (fot. REUTERS/Charles Platiau)

Pochodzący z XIII wieku obraz przedstawiający jedną ze scen pasji - Naigrywanie („Cristo deriso”) - został w niedzielę sprzedany na aukcji za 24 mln euro – kwotę czterokrotnie większą, niż przewidywali eksperci. Przez lata dzieło wisiało w kuchni starszej kobiety z Francji.

Leonardo w Luwrze. Wystawa prac mistrza w pięćsetlecie śmierci

W paryskim Luwrze otwarto wystawę arcydzieł Leonarda da Vinci i prac innych artystów epoki. Francuskie media okrzyknęły ją „ekspozycja stulecia”....

zobacz więcej

Obraz został namalowany prawdopodobnie ok. 1280 r. przez włoskiego artystę z Florencji Cenniego di Pepo, nazywanego Cimabue. Dzieło przez lata wisiało w kuchni starszej kobiety w Compiègne na północy Francji.

Eksperci z domu aukcyjnego Acteon w Senlis szacowali, że obraz zostanie sprzedany za ok. 4-6 mln euro. Ostatecznie wylicytowano go za 24 mln.

– Kiedy na rynek trafia wyjątkowa i rzadka praca malarza takiego jak Cimabue, musisz być przygotowany na niespodzianki. To jedyne dzieło Cimabue, które kiedykolwiek zostało wystawione na aukcji – powiedział Dominique LeCoent, szef Acteon.

Dom aukcyjny nie ujawnił tożsamości kupca, ale poinformował, że jednym z oferentów było zagraniczne muzeum. Organizatorzy aukcji zapowiedzieli, że większość kwoty uzyskanej ze sprzedaży trafi do kobiety, w której domu wisiał obraz.

źródło:
Zobacz więcej