Media społecznościowe rujnują sen nastolatków

Psychiatrzy zastrzegają, że należy unikać korzystania z urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać (fot. Shutterstock/De Visu)

Intensywne korzystanie z mediów społecznościowych skraca czas snu i pogarsza jego jakość – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow. Młodzież w wieku 13–15 lat opóźnia czas położenia się spać ze względu na korzystanie ze smartfonów.

Eksperci ostrzegają przed używaniem przycisku drzemki

Czy kilka dodatkowych minut snu rano faktycznie sprzyja dalszej regeneracji? Zdaniem ekspertów w dziedzinie snu, częściej przyczynia się do...

zobacz więcej

Nastoletni użytkownicy mediów społecznościowych, którzy korzystają z nich ponad trzy godziny dziennie, częściej kładą się spać po godzinie 23 i budzą się w nocy – sugerują brytyjscy naukowcy. Z badań wynika, że problem dotyczy ponad jednej trzeciej nastolatków, zwłaszcza dziewcząt.

Wśród 12 tys. badanych nastolatków, którzy najintensywniej korzystali z platform społecznościowych (pięć lub więcej godzin dziennie), prawdopodobieństwo późnego chodzenia spać było o 70 proc. wyższe niż w przypadku młodzieży poświęcającej na to od jednej do trzech godzin dziennie.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „BMJ Open” opierają się na badaniu Millennium Cohort przeprowadzonym na reprezentatywnej grupie brytyjskich nastolatków w 2015 r. Zapytano ich, ile czasu poświęcają sieciom społecznościowym, komunikatorom lub aplikacjom w zwykły szkolny dzień i w weekendy, a następnie o nawyki związane ze snem.

20 proc. nastolatków spędza codziennie pięć lub więcej godzin używając aplikacji takich jak Instagram, WhatsApp i Facebook. Jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała, że poświęca mediom społecznościowym mniej niż godzinę dziennie, przy średniej mieszczącej się w przedziale 1–3 godzin. W przypadku dwóch ostatnich grup prawdopodobieństwo późnego chodzenia spać było mniejsze.

Wyniki badań pokazały ponadto, że dziewczęta były dwukrotnie bardziej podatne na spędzanie dziennie ponad pięciu godzin w mediach społecznościowych niż chłopcy. Miały one również bardziej zaburzony rytm snu.

„Daj mi się wyspać albo zjedz ciacho!” mówi nasze ciało

Organizmu się nie da oszukać. Albo mu trzeba dać wypocząć, albo zrekompensuje sobie pochłaniając coś tłustego, słodkiego i niebotycznie...

zobacz więcej

Psychiatrzy zastrzegają, że należy unikać korzystania z urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać. Badanie pokazało jednak, że zastosowanie tej zasady w przypadku nastolatków jest „szczególnie trudne”, bo przez kontaktowanie się ze znajomymi z pomocą komunikatorów budują swoje poczucie niezależności.

Jak zauważył serwis BBC, wyniki badania potwierdzają teorie zakładające, że czas spędzany przez nastolatków w mediach społecznościowych redukuje czas poświęcony na sen. Z kolei brak snu wpływa m.in. na zdrowie psychiczne, relacje z rodziną, wagę i wyniki w szkole. U osób w tym wieku występują również naturalne niedobory snu ze względu na zmiany hormonalne w organizmie.

Według dr Holly Scott z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie w Glasgow wyniki badania nie dowodzą, że intensywne korzystanie z mediów społecznościowych jest winne zaburzeniom snu, jawi się ono jednak jako „silny rywal snu”.

Jednym z powodów jest obawa przegapienia czegoś, co może się w sieci wydarzyć podczas ich nieobecności. Niemniej naukowcy przyznają, że media społecznościowe są ważną formą interakcji ze społeczeństwem.

źródło:
Zobacz więcej