RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ulica Podlaska, nie Szendzielarza „Łupaszki”. Zdecydował jeden głos

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta (fot. Shutterstock/Alexandr Medvedkov)

Rada Miasta Białystok przegłosowała w poniedziałek zmianę nazwy ulicy z „Majora Zygmunta Szendzielarza »Łupaszki«” na „Podlaska”. Zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem mieszkańców. Duża grupa przeciwników zmiany przyszła na sesję.

109 lat temu urodził się Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

109 lat temu, 12 marca 1910 roku, urodził się Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódca 5....

zobacz więcej

Ulica Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na osiedlu Skorupy od początku wzbudzała emocje w Białymstoku. Nazwę przeforsowali w kwietniu 2018 r. radni PiS, którzy mieli wtedy większość w radzie. Prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.

Gdy tablice z patronem ulicy tam stanęły, ktoś nakleił na nich wlepki z hasłem „zbrodniarz”. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. „Łupaszko – morderca!!!”, „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!”. Do tej pory co jakiś czas ktoś oblewa tablice z nazwą czerwoną farbą.

W obecnej kadencji samorządu PiS jest w opozycji w radzie miasta. Większość ma Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą radni Forum Mniejszości Podlasia, którzy już wcześniej zapowiadali starania o zmianę nazwy ulicy. Twierdzą, że na szlaku oddziałów „Łupaszki” „były spalone wsie i ludność cywilna”.

Przeciwko zmianie nazwy ulicy opowiadała się natomiast m.in. Młodzież Wszechpolska, która organizowała społeczną zbiórkę podpisów w tej sprawie. Pomysł zmiany krytykowała także np. podlaska NSZZ „Solidarność”.

Kiedy kilka tygodni temu sprawa zmiany nazwy pojawiła się w porządku sesji rady, środowiska i organizacje prawicowe wróciły do protestów, przeciwni zmianie byli m.in. działacze Fundacji Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej i Młodzieży Wszechpolskiej.

Ostatecznie zmiana została w poniedziałek przegłosowana, ale samo głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja na sesji. Trzynastu radnych było za zmianą, dwanaście osób przeciw. Co prawda w założeniu ulica miała nosić nazwę „100-lecia Praw Kobiet”, ale w trakcie sesji radni Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, by była to pierwotnie planowana nazwa, czyli ulica Podlaska.

źródło:

Zobacz więcej