RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sweter sprzedany za gigantyczną kwotę. „Ważne, że nie był prany”

„To jeden z najbardziej znanych swetrów w historii muzyki” (fot. Frank Micelotta/Getty Images)
„To jeden z najbardziej znanych swetrów w historii muzyki” (fot. Frank Micelotta/Getty Images)

Kardigan noszony przez Kurta Cobaina podczas występu Nirvany w 1993 r. na koncercie z serii MTV Unplugged został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za rekordową cenę 334 tys. dolarów. „To jeden z najbardziej znanych swetrów w historii muzyki” – informuje dom aukcyjny Juliena.

Sweter Kurta Cobaina wraca na aukcję. Nieprany i z dziurami od papierosów

Po raz drugi kultowy sweter Kurta Cobaina, noszony przez muzyka podczas występu Nirvany na MTV Unplugged, trafi na aukcję. Sweter zostanie...

zobacz więcej

Po raz pierwszy sweter trafił na aukcję w 2015 r. i został wylicytowany przez anonimowego biznesmena. Sweter wykonany z „mieszanki akrylu, moheru i lycry z zapięciem na pięć guzików (brak jednego guzika), z dwiema kieszeniami zewnętrznymi, wypaloną dziurą i przebarwieniem w pobliżu lewej kieszeni oraz przebarwieniem na prawej kieszeni” – został sprzedany za 137,5 tys. dol. na Julien's Auctions, znacznie przekraczając szacunkową wartość ocenianą na 60 tys. dol.

Podczas aukcji w nowojorskim Hard Rock Cafe sweter osiągnął zawrotną kwotę 334 tys. dol. Cena, za jaką sweter został wylicytowany, czyni go najdroższym swetrem jaki trafił pod młotek.

– Bardzo ważne jest to, że nie był prany – powiedział na łamach „Rolling Stone” Darren Julien z Julien's Auctions. – Na swetrze widać nawet dziury wypalone papierosami – dodał. Cena wywoławcza wynosiła 200 tys. dol.

Sweter Kurta Cobaina zlicytowany. Znalazł kupca za rekordowe 137,5 tys. dolarów!

Kardigan, w którym Cobain zagrał akustyczny koncert MTV „Unplugged” w 1993 roku został zlicytowany za 137,5 tys. dolarów. Na aukcję wystawiony...

zobacz więcej

– Pamiątki związane z rock & rollem stały się inwestycją – powiedział Julien. –To nie tylko rynek kolekcjonerski – to rynek inwestorów. Osoba, która kupiła sweter w 2015 r., kupiła go jako inwestycję. Ponieważ osiągamy rekordowe ceny przedmiotów Kurta Cobaina, ludzie zaczynają sprzedawać pamiątki po nim. Nazywam to nowym rynkiem dzieł sztuki. Ludzie inwestują coraz więcej w popkulturę, zwłaszcza rock & roll – wyjaśnił.

Razem ze swetrem sprzedawano także gitarę Fender Mustang, której Cobain używał podczas trasy In Utero. Instrument został sprzedany za 340 tys. dolarów.

Kurt Donald Cobain urodził się w 1967 r. w Aberdeen, zmarł 5 kwietnia 1994 r. w Seattle. Czołowy muzyk grunge'owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana.

W 2003 r. Cobain został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, a w 2006 r. na 20. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej