RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do USA bez wizy. Amerykańska ambasada pokazuje, jak będzie wyglądała podróż

Autoryzacja ESTA będzie ważna przez dwa lata od momentu jej uzyskania (fot. Twiiter/USEmbassyWarsaw)
Autoryzacja ESTA będzie ważna przez dwa lata od momentu jej uzyskania (fot. Twiiter/USEmbassyWarsaw)

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, zamieściła na Twitterze film pokazujący, jak będzie wyglądać podróżowanie do USA po wprowadzeniu Polski do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego. Pozostaną pewne formalności – mają być one jednak łatwiejsze do załatwienia i tańsze.

Szefernaker o zniesieniu wiz do USA: potrzebny był w Polsce dobry gospodarz

W zniesieniu wiz do USA duża jest zasługa prezydenta Andrzeja Dudy i rządu PiS – dobrych gospodarzy – ocenił w sobotę wiceszef Ministerstwa Spraw...

zobacz więcej

Z filmu wynika, że osoby mające ważną wizę B1 lub B2 będą mogły jechać do Stanów Zjednoczonych na ich podstawie.

Inne osoby będą musiały się zwrócić się z internetowym wnioskiem o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) na stronie amerykańskiego urzędu celnego i ochrony granic. „To łatwiejszy i tańszy sposób” niż ubieganie się o wizę. Autoryzacja ESTA będzie kosztować 14 dolarów i upoważniać do wielokrotnego wjazdu do Stanów w czasie dwóch lat.

Osoby podróżujące z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) są także kontrolowane w punkcie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, a ich dane wprowadzane do systemu departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego.

Należy pamiętać, że wniosek o autoryzację ESTA należy wypełnić co najmniej 72 godz. przed podróżą.

Jeśli autoryzacja ESTA zostanie odrzucona, to trzeba będzie się zwrócić o tradycyjną wizę do amerykańskiej ambasady lub konsulatu. Osoby chcące studiować lub pracować w Stanach Zjednoczonych – albo udające się tam na dłużej niż 90 dni – będą musiały ubiegać się o odpowiednią wizę.

źródło:
Zobacz więcej