RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

3,4 mld złotych w szarej strefie branży pogrzebowej. Co na to fiskus?

Uroczystości pogrzebowe (fot. Shutterstock.Kzenon

Szara strefa w branży pogrzebowej jest warta 3,4 mld zł. Służby skarbowe mało się tym interesują – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

„Szkoła pamięta”. Dzieci z 10 tys. placówek oświatowych odwiedzą groby

10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w planowanej na 25 października akcji „Szkoła pamięta”, która ma przywrócić...

zobacz więcej

„Dla przedsiębiorców zajmujących się pochówkiem zmarłych i różnymi usługami z tym związanymi nastały złote czasy. Od kilku lat w Polsce rośnie liczba zgonów. Przekroczyła już 400 tys. rocznie. Powód jest prosty: zaczyna wymierać pokolenie wielkiego wyżu demograficznego, który nastąpił tuż po II wojnie światowej” – czytamy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Jak pisze gazeta, w najbliższych latach można się zatem spodziewać niemal pół miliona pogrzebów rocznie, a takie wydarzenie organizuje zwykle profesjonalny zakład pogrzebowy. „Niestety, spora część firm z branży działa nielegalnie albo nie ujawnia fiskusowi znacznej części swej działalności” – informuje "Rz".

Gazeta przytacza niedawno opublikowany raport Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. Wynika z niego, że „fiskusowi ucieka niemal 949,6 mln zł z tytułu różnych podatków z branży. To zakłady kamieniarskie, grabarze, producenci trumien i inne firmy związane z organizacją pogrzebów” – podaje gazeta.

Jak informuje „Rz”, legalne firmy z branży wskazują na słabość działania służb skarbowych, które „najwyraźniej tolerują szarą strefę”.

źródło:

Zobacz więcej