RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent USA: Al-Baghdadi zginął jak pies

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że przywódca tzw. Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje. Zginął w wyniku operacji amerykańskich sił specjalnych. – Zginął jak pies, jak tchórz. Przed śmiercią płakał i histeryzował – podkreślał Trump.

Niemka przeszła na islam i dołączyła do ISIS. Sąd wydał surowy wyrok

Przez lata mieszkała w Państwie Islamskim, ale po pokonaniu tej organizacji terrorystycznej Sabine S. wróciła do Niemiec. Po powrocie o 32-letnią...

zobacz więcej

Baghdadi – według słów Trumpa – wysadził się podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii. – Był chorym i zdemoralizowanym człowiekiem i teraz go nie ma – oświadczył w przemówieniu w Białym Domu prezydent, podkreślając, że była to „wielka noc dla USA i świata”.

– Bandyta, który chciał tak bardzo zastraszać innych spędził swoje ostatnie chwile w całkowitym strachu, panice i obawie, będąc przerażonym amerykańskimi oddziałami idącymi po niego – mówił Trump. Szef IS na koniec swojego życia miał płakać i ukryć się na końcu tunelu bez wyjścia, wysadził się w nim wraz z trójką dzieci, a po wybuchu tunel zawalił się – relacjonował prezydent USA.

W ocenie Trumpa Bagdadi „zginął jak pies i tchórz”. W operacji oprócz Baghdadiego zabito też innych dżihadystycznych bojowników. Nie zginął w niej żaden żołnierz USA.

W swojej przemowie Trump kilkukrotnie chwalił profesjonalizm wojska Stanów Zjednoczonych. Zapowiedział też dalsze ściganie bojowników IS. Podziękował również za współpracę Rosji, Syrii, Turcji, Irakowi i syryjskim Kurdom. Ci ostatni mieli dostarczyć informacji wywiadowczych.

Podczas operacji osiem amerykańskich śmigłowców przeleciało nad terytorium Turcji oraz strefą kontrolowaną przez Rosjan w Syrii. Rosja „traktowała nas wspaniale” – ocenił Trump. Rosjanie „nienawidzą IS tak samo jak my” – zapewnił.

„Dzieci Państwa Islamskiego – tykająca bomba zegarowa, która może eksplodować w Europie”

Rozmowa z Hoszyarem Siwailim, szefem Biura Zagranicznego Partii Demokratycznej Kurdystanu (rządzącej w Regionie Kurdystanu w Iraku).

zobacz więcej

Organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowała o ataku przeprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę na północ od miasta Idlib przez eskadrę ośmiu śmigłowców, wspieranych przez samolot bojowy, należących do sił koalicji międzynarodowej do walki z IS. Celem były pozycje powiązane z Al-Kaidą organizacji Hurras al-Din (Strażnicy Dżihadu) oraz kryjówki bojowników IS.

Według Syryjskiego Obserwatorium śmigłowce atakowały pozycje IS przez około 120 minut, z kolei dżihadyści celowali w śmigłowce z broni ciężkiej. W wyniku ataku helikoptera sił koalicji zginęło dziewięć osób. Nie wiadomo, czy Baghdadi był jedną z nich – przekazało Obserwatorium, które dysponuje na miejscu własną siatką informatorów. Liczba ofiar śmiertelnych tego ataku prawdopodobnie wzrośnie z powodu dużej liczby rannych.

Baghdadi kierował islamistyczną organizacją od 2010 roku, kiedy IS było jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku.

Daesh 2.0 i protesty w Iraku

Nie ma pomysłu na skuteczną deradykalizację członków Państwa Islamskiego (Daesh) oraz ich rodzin, znajdujących się pod jurysdykcją Iraku i Syrii...

zobacz więcej

W szczytowym okresie Państwo Islamskie kontrolowało tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar-Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu. Baghdadi stał się uciekinierem, który ukrywał się wzdłuż pustynnej granicy Iraku z Syrią.

Pod koniec kwietnia br. w sieci zamieszczono 18-minutowe nagranie wideo z wypowiedzią Baghdadiego, w którym grozi zemstą za zabijanie i więzienie bojowników jego organizacji. Premier Iraku Adel Abd al-Mahdi wyraził wówczas przekonanie, że nagranie przywódcy IS jest próbą wsparcia dżihadystów i że IS będzie próbowało dokonywać kolejnych zamachów.

Informacje o śmierci Baghdadiego pojawiły się w lipcu 2017 r. 11 lipca irańska agencja prasowa Mehr oraz rosyjskie media donosiły, że terroryści IS potwierdzają, iż ich przywódca nie żyje. O jego śmierci nie poinformowała jednak powiązana z IS propagandowa agencja Amak. Również Pentagon oświadczył wówczas, że USA nie mają informacji, aby móc potwierdzić śmierć Baghdadiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej