RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent USA: Al-Baghdadi zginął jak pies

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że przywódca tzw. Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje. Zginął w wyniku operacji amerykańskich sił specjalnych. – Zginął jak pies, jak tchórz. Przed śmiercią płakał i histeryzował – podkreślał Trump.

Niemka przeszła na islam i dołączyła do ISIS. Sąd wydał surowy wyrok

Przez lata mieszkała w Państwie Islamskim, ale po pokonaniu tej organizacji terrorystycznej Sabine S. wróciła do Niemiec. Po powrocie o 32-letnią...

zobacz więcej

Baghdadi – według słów Trumpa – wysadził się podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii. – Był chorym i zdemoralizowanym człowiekiem i teraz go nie ma – oświadczył w przemówieniu w Białym Domu prezydent, podkreślając, że była to „wielka noc dla USA i świata”.

– Bandyta, który chciał tak bardzo zastraszać innych spędził swoje ostatnie chwile w całkowitym strachu, panice i obawie, będąc przerażonym amerykańskimi oddziałami idącymi po niego – mówił Trump. Szef IS na koniec swojego życia miał płakać i ukryć się na końcu tunelu bez wyjścia, wysadził się w nim wraz z trójką dzieci, a po wybuchu tunel zawalił się – relacjonował prezydent USA.

W ocenie Trumpa Bagdadi „zginął jak pies i tchórz”. W operacji oprócz Baghdadiego zabito też innych dżihadystycznych bojowników. Nie zginął w niej żaden żołnierz USA.

W swojej przemowie Trump kilkukrotnie chwalił profesjonalizm wojska Stanów Zjednoczonych. Zapowiedział też dalsze ściganie bojowników IS. Podziękował również za współpracę Rosji, Syrii, Turcji, Irakowi i syryjskim Kurdom. Ci ostatni mieli dostarczyć informacji wywiadowczych.

Podczas operacji osiem amerykańskich śmigłowców przeleciało nad terytorium Turcji oraz strefą kontrolowaną przez Rosjan w Syrii. Rosja „traktowała nas wspaniale” – ocenił Trump. Rosjanie „nienawidzą IS tak samo jak my” – zapewnił.

„Dzieci Państwa Islamskiego – tykająca bomba zegarowa, która może eksplodować w Europie”

Rozmowa z Hoszyarem Siwailim, szefem Biura Zagranicznego Partii Demokratycznej Kurdystanu (rządzącej w Regionie Kurdystanu w Iraku).

zobacz więcej

Organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowała o ataku przeprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę na północ od miasta Idlib przez eskadrę ośmiu śmigłowców, wspieranych przez samolot bojowy, należących do sił koalicji międzynarodowej do walki z IS. Celem były pozycje powiązane z Al-Kaidą organizacji Hurras al-Din (Strażnicy Dżihadu) oraz kryjówki bojowników IS.

Według Syryjskiego Obserwatorium śmigłowce atakowały pozycje IS przez około 120 minut, z kolei dżihadyści celowali w śmigłowce z broni ciężkiej. W wyniku ataku helikoptera sił koalicji zginęło dziewięć osób. Nie wiadomo, czy Baghdadi był jedną z nich – przekazało Obserwatorium, które dysponuje na miejscu własną siatką informatorów. Liczba ofiar śmiertelnych tego ataku prawdopodobnie wzrośnie z powodu dużej liczby rannych.

Baghdadi kierował islamistyczną organizacją od 2010 roku, kiedy IS było jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku.

Daesh 2.0 i protesty w Iraku

Nie ma pomysłu na skuteczną deradykalizację członków Państwa Islamskiego (Daesh) oraz ich rodzin, znajdujących się pod jurysdykcją Iraku i Syrii...

zobacz więcej

W szczytowym okresie Państwo Islamskie kontrolowało tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar-Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu. Baghdadi stał się uciekinierem, który ukrywał się wzdłuż pustynnej granicy Iraku z Syrią.

Pod koniec kwietnia br. w sieci zamieszczono 18-minutowe nagranie wideo z wypowiedzią Baghdadiego, w którym grozi zemstą za zabijanie i więzienie bojowników jego organizacji. Premier Iraku Adel Abd al-Mahdi wyraził wówczas przekonanie, że nagranie przywódcy IS jest próbą wsparcia dżihadystów i że IS będzie próbowało dokonywać kolejnych zamachów.

Informacje o śmierci Baghdadiego pojawiły się w lipcu 2017 r. 11 lipca irańska agencja prasowa Mehr oraz rosyjskie media donosiły, że terroryści IS potwierdzają, iż ich przywódca nie żyje. O jego śmierci nie poinformowała jednak powiązana z IS propagandowa agencja Amak. Również Pentagon oświadczył wówczas, że USA nie mają informacji, aby móc potwierdzić śmierć Baghdadiego.

źródło:
Zobacz więcej