RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Breda. Uczczono żołnierzy gen. Maczka

Postawa polskich żołnierzy walczących w Niderlandach w 1944 r. do dziś jest inspiracją dla wielu osób nie tylko w Polsce – powiedział w niedzielę na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Ginneken w Bredzie zastępca prezesa IPN Jan Baster.

„Samemu Bogu chwała”. Zdjęcie Viktora Orbána na wspólnej modlitwie z Nickiem Vujiciciem

„Soli Deo gloria” (Samemu Bogu chwała) – tak podpisał premier Węgier, Viktor Orbán, zdjęcie, które przedstawia wspólną modlitwę jego i Nicka...

zobacz więcej

W Holandii od soboty trwają uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Bredy i okolic spod niemieckiej okupacji przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Maczka.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele św. Wawrzyńca w Bredzie, na którą przybyli Polacy mieszkający na stałe w Holandii. Po mszy ulicami miasta przeszedł wraz z polską orkiestrą wojskową pochód na Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Ginneken, gdzie odczytano imiona i nazwiska pochowanych tam żołnierzy oraz złożono przy ich grobach kwiaty.

– Postawa polskich żołnierzy walczących w Niderlandach w 1944 r. do dziś jest inspiracją dla wielu osób nie tylko w Polsce – podkreślił Baster. Jak mówił, „1. Dywizja Pancerna przyczyniła się do wielu ważnych zwycięstw, na swojej drodze ku Niderlandom i Niemcom wyzwoliła wiele miejscowości belgijskich”.

Przypomniał „potwierdzone przez historyków zalecenie wydane przez gen. Maczka, aby działania jego żołnierzy wiązały się z jak najmniejszymi stratami wśród ludności cywilnej oraz minimalnymi zniszczeniami – domów, kościołów i zabytków”. – To z pewnością jeden z powodów szczególnej serdeczności okazywanej moim rodakom również w Bredzie przez kolejne pokolenia jej mieszkańców – ocenił zastępca prezesa IPN.

Burmistrz Bredy Paul Depla, zwracając się do weteranów powiedział: „zasługujecie na nasz szacunek”. Mieszkańcy Bredy, zebrani na polskiej nekropolii podziękowali ostatnim żyjącym „maczkowcom” oklaskami.

Uroczystości upamiętniające wyzwolenie przez 1. Dywizję Pancerną Bredy i okolic zakończą się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Stanisław Maczek i ponad 160 jego podkomendnych. Gen. Maczek zmarł w Wielkiej Brytanii, jednak jego ostatnią wolą było, aby mógł zostać pochowany razem ze swoimi żołnierzami.

źródło:
Zobacz więcej