RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Reanimowali niemowlę, bezskutecznie. Zareagowało, gdy strażak udzielił mu… sakramentu chrztu

W razie konieczności każda osoba nawet nieochrzczona może udzielić chrztu, jeśli ma intencję czynienia tego, co czyni Kościół (fot. FB/bomberoscde)
W razie konieczności każda osoba nawet nieochrzczona może udzielić chrztu, jeśli ma intencję czynienia tego, co czyni Kościół (fot. FB/bomberoscde)

Zastęp straży pożarnej ze Ciudad del Este w Paragwaju otrzymał wezwanie do miesięcznego dziecka. Niemowlę nie wykazywało oznak życia. Ratownicy – przeszkoleni również w udzielaniu pierwszej pomocy – zaczęli je reanimować. Bez efektu. Dziecko zareagowało dopiero, gdy jeden ze strażaków udzielił mu chrztu świętego.

Lekarze zatwierdzili cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego

O. Gabriel Bartoszewski poinformował, że 29 listopada ub.r. konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziło cud...

zobacz więcej

„Nie możemy nie opowiedzieć tego, co dziś się przytrafiło. Zadzwonił do nas zrozpaczona studentka medycyny prosząc o pomoc dla miesięcznego dziecka, synka 13-letniej dziewczynki” – napisali strażacy ze Ciudad del Este na Facebooku. Miasto położone jest we wschodnim Paragwaju, przy granicy z Brazylią i Argentyną.

Jak czytamy we wpisie na portalu społecznościowym, na miejscu strażacy zastali młodocianą matkę trzymającą na rękach niemowlę nie wykazujące oznak życia. Nie tracąc czasu, ruszyli do szpitala, reanimując jednocześnie dziecko.

Ale niemowlę „cudownie i niewiarygodnie” zareagowało dopiero, gdy jeden ze strażaków, były kleryk, po przybyciu do szpitala poprosił o nieco wody i udzielił chłopczykowi sakramentu chrztu świętego.

„Może trudno w to uwierzyć, a może był to zbieg okoliczności, ale jesteśmy pewni, że ten mały obywatel Ciudad del Este stał się bohaterem jednego z najbardziej wzruszających epizodów historii naszej instytucji” – napisali strażacy. Dziecko przekazano pod opiekę lekarzom. Jak wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego, „zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup i prezbiter, a w Kościele łacińskim także diakon”, ale „w razie konieczności może ochrzcić każda osoba nawet nieochrzczona, mająca wymaganą intencję, używając trynitarnej formuły chrzcielnej (w obrządku łacińskim „ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” – red.).

„ Wymagana intencja polega na tym, aby chcieć uczynić to, co czyni Kościół, gdy chrzci. Kościół widzi uzasadnienie tej możliwości w powszechnej woli zbawczej Boga (Por. 1 Tm 2, 4) oraz konieczności chrztu do zbawienia” – wskazano w Katechizmie

źródło:
Zobacz więcej