RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzy czaszki metr pod ziemią. Na Westerplatte znaleziono kolejne szczątki

Historycy mają nadzieję na ustalenie tożsamości poległych, których szczątki odnaleziono (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)
Historycy mają nadzieję na ustalenie tożsamości poległych, których szczątki odnaleziono (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)

Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne ludzkie szczątki. Należały one do trzech osób. W sumie w trakcie badań natrafiono już na siedem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy części z nich odkryto przedmioty wskazujące na to, że chodzi o polskich żołnierzy.

Na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka i kości. To pierwsze od...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła odpowiedzialna za kontakt z mediami Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odkrycie miało miejsce 22 października. Mik poinformowała, że około metra poniżej poziomu gruntu znaleziono trzy czaszki i „liczne kości zalegające luźno bądź części szkieletów w układzie anatomicznym”.

Archeolodzy natrafili na nie w sąsiedztwie miejsca, gdzie w 1939 r. stała wartownia nr 5, zniszczona w czasie bombardowania składnicy we wrześniu 1939 r.

„Przy szczątkach znajdowały się fragmenty amunicji strzeleckiej polskiej produkcji, hak mundurowy, fragmenty munduru oraz pas z zamocowanym na nim bagnetem” – poinformowała Hanna Mik w rozesłanym mediom komunikacie.

Dodała, że „najprawdopodobniej w grobie złożono fragmenty ciał żołnierzy polskich poległych w wartowni nr 5”. „Szczegółowe informacje odnośnie znalezionych szczątków trzech osób będą możliwe do przekazania po pełnej eksploracji wkopu grobowego” - podkreśliła.

Zaznaczyła, że do tej pory, w trakcie rozpoczętego 12 września br., piątego etapu badań archeologicznych na Westerplatte, odnaleziono łącznie siedem ludzkich szkieletów zachowanych w całości bądź fragmentarycznie.

Na Westerplatte odnaleziono kolejne ludzkie szczątki. To „drugi obrońca”

W trakcie prac archeologicznych na Westerplatte odnalezione zostały „szczątki drugiego obrońcy” – poinformowało Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r....

zobacz więcej

Wszystkich odkryć dokonywano dotąd w sąsiedztwie dawnej wartowni nr 5. Przedmioty odkryte w pobliżu części szkieletów (np. fragmenty wyposażenia polskich żołnierzy), a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach, zdaniem archeologów, wskazują, że - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w efekcie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową.

Wszystkie odkryte w czasie prac szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

Historycy stworzyli listę obrońców Westerplatte, których miejsce pochówku nie jest znane. Zwrócili się z apelem do rodzin tych osób o przekazanie próbek DNA. Mogą one pomóc w ustaleniu tożsamości żołnierzy, których szczątki znaleziono w trakcie badań.

Na liście tej znaleźli się: Wojciech Najsarek, Bronisław Uss, Andrzej Kowalczyk, Konstanty Jezierski, Zygmunt Zięba, Władysław Jakubiak, Mieczysław Krzak, Adolf Petzelt, Bronisław Perucki, Jan Gębura, Ignacy Zatorski, Józef Kita, Antoni Piróg, Władysław Okraszewski i Jan Czywil.

Kolejne szczątki odkryto na Westerplatte. „To jest święte miejsce”

To jest nowa informacja. Prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na terenie Westerplatte – oświadczył wiceminister kultury i dziedzictwa...

zobacz więcej

Prowadzone od 2016 r. przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej.

Po zakończeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 r.

W sumie dotychczasowe badania objęły około 18 tys. m kw., co stanowi trzy procent powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. Prace archeologiczne mają być kontynuowane w kolejnych latach.

Polska składnica wojskowa zaczęła funkcjonować na Westerplatte w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym przebudowa obiektów, które od XIX wieku służyły kuracjuszom wypoczywającym na terenie półwyspu oraz budowa dodatkowych magazynów i linii kolejowej. W latach 30. system obrony Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

Na Westerplatte odkryto ludzkie szczątki. Prawdopodobnie polskiego żołnierza

Archeolodzy znaleźli na Westerplatte kolejne – trzecie już – ludzkie szczątki. Zdaniem badaczy najprawdopodobniej należą one do polskiego...

zobacz więcej

1 września 1939 r. o godzinie 4.48 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Oddziały polskie przez siedem dni broniły placówki przed atakami z morza, lądu i powietrza.

Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo co najmniej 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

Ciała części poległych na Westerplatte polskich żołnierzy zostały we wrześniu 1939 r. pochowane na terenie składnicy. Na początku w 1940 r. Niemcy przeprowadzili ekshumacje, a znalezione w jej trakcie szczątki zostały wywiezione na cmentarz na terenie gdańskiej Zaspy.

Historycy i archeolodzy podejrzewali, że ekshumacja ta nie była przeprowadzona dokładnie i na terenie półwyspu mogła pozostać część szczątków.

źródło:

Zobacz więcej