RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Sąd uratował życie Aleksiejewowi”. Nie ma zgody na wydanie bankowca Rosji

Sędzia Piotr Pośpiech w sali sądowej, w Katowicach. Przed sądem apelacyjnym odbyło się rozpoznanie zażalenia prokuratury w sprawie ekstradycji Aleksiejewa
Sędzia Piotr Pośpiech w sali sądowej, w Katowicach. Przed sądem apelacyjnym odbyło się rozpoznanie zażalenia prokuratury w sprawie ekstradycji Aleksiejewa

Wydanie Rosji byłego rosyjskiego bankowca Jarosława Aleksiejewa jest prawnie niedopuszczalne – uznał w piątek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Katowicach. Utrzymał w mocy wcześniejsze postanowienie bielskiego sądu, które zaskarżyła prokuratura.

Jest decyzja polskiego sądu: Aleksiejew nie może zostać wydany Rosji

Były rosyjski bankowiec Jarosław Aleksiejew, który we własnym kraju jest podejrzany o defraudację, a tamtejsi śledczy domagają się jego...

zobacz więcej

Zatrzymany na początku br. w Polsce Aleksiejew jest w swoim kraju podejrzewany o defraudację. Tamtejsi śledczy domagali się jego ekstradycji. Obrońcy mężczyzny przekonywali, że w przypadku wydania bankowca Rosji, groziłoby mu olbrzymie niebezpieczeństwo, łącznie z utratą życia.

Sytuację Aleksiejewa pogarszałby też fakt, że jest on świadkiem Jehowy. W Rosji wierni tego wyznania są prześladowani, aresztowani, skazywani na wieloletnie wyroki, a w zakładach karnych traktowani gorzej niż inni więźniowie.

Jak powiedział sędzia Piotr Pośpiech, toczące się przed polskimi sądami postępowanie wykazało duże prawdopodobieństwo, że prawa i wolności Aleksiejewa w Rosji mogą być naruszane w toku postępowania karnego.

Ostateczna decyzja w sprawie wydania Rosjanina należy do ministra sprawiedliwości. – W przypadku, gdy mamy dwie opinie negatywne, minister sprawiedliwości jest związany z tym stanowiskiem i tak naprawdę nie może wydać sam z siebie innego rozstrzygnięcia – powiedział jeden z obrońców mec. Maciej Zaborowski. Obrona chce wkrótce złożyć wnioski o uchylenie środków zapobiegawczych.

– Jesteśmy przekonani, że tym postanowieniem, tym jednym podpisem, sąd uratował życie panu Aleksiejewowi – dodał inny obrońca mec. Jacek Potulski, wskazując na powtarzające się w Rosji przypadki torturowania świadków Jehowy. Wyraził przekonanie, że do Rosji żaden demokratyczny kraj nie powinien wysyłać podejrzanych czy oskarżonych, niezależnie od stawianych im zarzutów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej