Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Byli pracownicy resortu finansów mieli kierować mafią VAT-owską

Ministerstwo Finansów (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Jeden z byłych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów kierował mafią VAT-owską; pod takim zarzutem siedzi w areszcie – donosi „Rzeczpospolita”.

Marian Banaś odniósł się do zastrzeżeń CBA

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś odniósł się do zastrzeżeń po kontroli jego oświadczeń majątkowych przez CBA. Stanowisko zostało...

zobacz więcej

Gazeta podała, że Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie i Centralne Biuro Śledcze Policji od dwóch lat prowadzą śledztwo ws. wyłudzeń VAT dokonywanych przez grupę przestępczą kierowaną prze wysokich urzędników resortu finansów.

To sprawa bez precedensu – urzędnicy zajmujący eksponowane stanowiska w Ministerstwie Finansów, ścigający oszustwa podatkowe, jednocześnie sami się ich dopuszczali, okradając państwo z VAT – podaje dziennik.

Dotąd zarzuty usłyszało 15 osób, w tym dwóch byłych podwładnych Mariana Banasia z czasów, kiedy pracował w resorcie finansów i szef jednego z największych w kraju urzędów skarbowych.

Gazeta poinformowała, że grupa złożona z urzędników miała wyłudzić 5 mln zł i usiłować wyłudzić kolejne 860 tys. zł z budżetu państwa.

„Rzeczpospolita” dodaje, że według prokuratury proceder mieli prowadzić Arkadiusz B. i Krzysztof B., którzy siedzą w areszcie. „Z zarzutów dla Krzysztofa B. i Arkadiusza B. wynika, że wyłudzeń VAT dopuszczali się mniej więcej przez trzy lata - od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. – czyli w czasie, kiedy pracowali w Ministerstwie Finansów i oficjalnie ścigali nieuczciwych podatników” – czytamy.

Gazeta wskazała, że Arkadiusz B. był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości, czyli kuźni kadr Krajowej Administracji Skarbowej (KSS). Krzysztof B. był wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier.

Trzeci, który siedzi w areszcie to Andrzej S. naczelnik warszawskiego urzędu skarbowego, podejrzany o udział w gangu VAT. Gazeta publikuje również komentarz Mariana Banasia, który jest zaskoczony zarzutami dla byłych urzędników.

„W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, o których panie piszą w stosunku do dyrektora KSS – do takiej nominacji by nie doszło” – odpowiedział Banaś.

źródło:
Zobacz więcej