RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych będzie procedowany w Sejmie

Obrońcy przyrody czekają na wprowadzenie przepisów (fot. Wiki/Oikeutta eläimille)
Obrońcy przyrody czekają na wprowadzenie przepisów (fot. Wiki/Oikeutta eläimille)

Najnowsze

Popularne

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, której częścią jest postulowany zakaz hodowli zwierząt na futra w Polsce, ma być procedowana w nowej kadencji Sejmu – informują w „Gazecie Polskiej Codziennie” Jacek Liziniewicz i Wojciech Mucha.

19-latka wykupiła szynszyle z fermy. Nie wiedziała, jak się nimi zająć

Do stowarzyszenia Puchaty Patrol, które zajmuje się ratowaniem szynszyli i innych małych zwierząt, zgłosiła się nastolatka z Wielkopolski....

zobacz więcej

Gazeta przypomniała, że likwidacja ferm futrzarskich nie znalazła się w programie PiS, ale już w poprzedniej kadencji jednoznacznie opowiedział się w tej sprawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według ustaleń gazety władze partii nie zmieniły zdania w tej sprawie.

„Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości jest w dalszym ciągu zarówno za rezygnacją z tego rodzaju działalności, jak i wszelkich innych, opierających się na założeniu, że Polska jest krajem, w którym ochrona różnych praw, w tym praw zwierząt, miałaby stać na niższym poziomie niż w krajach Europy Zachodniej” – mówi cytowany przez „GPC” wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Jak dodał, ustawa o ochronie zwierząt, której częścią jest postulowany zakaz, będzie procedowana w kadencji, która rozpocznie się 12 listopada.

„GPC” zwraca uwagę, że taka zapowiedź może się nie spodobać biznesmenom z branży futerkowej.

Gazeta przywołuje badanie przeprowadzone na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki, według którego aż 73,1 proc. Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne.

„GPC” przypomniała, że branża przez lata argumentowała, że likwidacja hodowli zwierząt futerkowych w Polsce doprowadzi do wzrostu bezrobocia i spadku wpływów do budżetu. „Tymczasem w ciągu czterech ostatnich lat produkcja futer spadła w Polsce o niemal połowę, a wartość eksportu spadła z 1,5 mld zł do 828 mln zł. W tym czasie bezrobocie w naszym kraju spadło z 9,1 proc. w 2015 do 5,1 proc.” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej