RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pokochał Polskę nad życie. W Tymbarku uczczono kpt. Tadeusza Paolonego

Rajd pamięci kpt. Tadeusza Paolonego (fot. Twoje Info)
Rajd pamięci kpt. Tadeusza Paolonego (fot. Twoje Info)

Najnowsze

Popularne

Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolonego ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku byli organizatorami pierwszego rajdu górskiego pamięci kapitana, na trasie Tymbark – Piekiełko – Tymbark.

W Głogowie odsłonięto kolejne popiersia bohaterów ruchu niepodległościowego [GALERIA]

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w...

zobacz więcej

Na trasie rajdu młodzież odwiedziła miejsce, gdzie mieścił się dom rodzinny Paolonych, osiedle Talianówka. Honorowy patronat nad uroczystością sprawował Mariusz Błaszczak, szef MON oraz wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek.

W uroczystości udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i strzelcy z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i zaproszeniu goście m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W biegu wzięła udział także rodzina kpt. Tadeusza Paolonego.

Patron tymbarskich strzelców był pochodzenia włoskiego. Jego rodzice postanowili wyjechać z Polski „za chlebem”. W roku 1926 do Argentyny wyjeżdża jego ojciec Franciszek, po czasie dołączyła do niego żona i czworo dzieci, ale bez Tadeusza.

Młody człowiek był zakochany w Polsce i postanowił tu zostać. „Kiedy nadszedł decydujący moment wyjazdu do Argentyny, Tadeusz ze łzami w oczach prosił: „Ciociu, ja jestem Polakiem i chcę żyć w Polsce. Będę ci pomagał i wszystko robił dla ciebie, tylko pozwól mi pozostać. Nie będę dla was ciężarem” – wspomina słowa Marii Pulit, ciotki Tadeusza – ziemialimanowska.pl.

Kobieta przyjmuje młodego Tadeusza do własnego domu. Paolone zamieszkał w Tymbarku, z nielicznych opisów wynika, że był mocno związany z miastem. Kapitan Tadeusz Paolone był oficerem Wojska Polskiego, został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1943 roku.

Tuż przed śmiercią Tadeusz Paolone spotkał się z więźniarką Zofią Posmysz, przekazał jej wtedy medalion z wizerunkiem Chrystusa. Była więźniarka KL. Auschwitz, odsłoniła tablicę upamiętniającą kapitana Tadeusza Paolonego w Tymbarku. Ich spotkanie zostało opisane także w książce pt. „Chrystus oświęcimski”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej